2026-02-19, 02:46
  #25
Medlem
Exemplarisk.s avatar
För oss som vill fly undan mångkulturen till varje pris så kommer vi snart att behöva byta jobb också då invandrarna blir allt fler.

Och svensken sitter naivt och applåderar.
Citera
2026-02-19, 03:35
  #26
Avstängd
dude2ks avatar
In i matrix bara.. allt handlar om att ta sig ur den.
Citera
2026-02-19, 04:15
  #27
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av flyzz
https://www.expressen.se/ekonomi/fler-utlandsfodda-far-jobb-gapet-minskar-snabbt/

Vsd säger Flashback om detta?

Denna rätt tveksamma siffra beror ju nästan enbart på skattefinansierade nystartsjobb, introduktionsjobb, snabbspår och instegsjobb.

Så kan man inte bedriva en sund ekonomi.

Och nu ska många av de invällda skattefinansierade västhatarna "fasta" en stund på dagen, för att sedan sitta uppe på natten och glufsa i sig massor av käk. Tänk på det när ni tar bussen i morgon och det sitter en skattefinansierad, nattvakad och övergödd mussla i förarsätet, redo att döna in i första bästa busskur för att säkert få komma till paradiset.
Citera
2026-02-19, 04:47
  #28
Moderator
MrFishboys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av UniktAnvNamn
Uppenbar propaganda för att mota opinionen, antagligen gamla fas-3 jobb och annan skit, jag tror på det när medianinkomst ligger i linje med rikssnittet inom de utsatta områdena som fortsätter växa...

Uppenbar propaganda precis som påstås, det behövs inte mycket för att med grundläggande kritiskt tänkande och källkritik se det. Om man skulle räkna riktiga marknadsjobb utan subventioner är sysselsättningsökningen för invandrare mindre dramatisk än vad Expressen och liknade artiklar ofta antyder. Subventionerade jobb förklarar en stor del av minskningen i arbetslöshet bland invandrare, åtminstone i den rapporterade perioden. SCB:s arbetskraftsstatistik mäter om en person har ett jobb eller inte oavsett om det är subventionerat eller inte.

Det betyder att om en person går från att vara arbetslös till att ha ett subventionerat jobb t.ex. nystartsjobb, räknas den som sysselsatt och bidrar till att minska arbetslöshetstalet. Så att EU fonder och arbetsförmedling hittar på jobb, innebär inte att arbetslösheten långsiktigt sjunker för gruppen som artikeln påstår. När siffran för subventionerade jobb och siffran för statistiken angående minskningen av invandrarnas arbetslöshet är samma är det läge att ifrågasätta.

https://www.scb.se/en/finding-statistics/statistics-by-subject-area/labour-market/labour-force-supply/labour-force-surveys-lfs/pong/statistical-news/labour-force-survey-lfs-forth-quarter-2025/

https://arbetsformedlingen.se/download/18.59f5ae161952191032752a/1740149342595/aterrapport-arbetsformedlingens-arsredovisning-2024.pdf
Citera
2026-02-19, 07:48
  #29
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 16266
Och det alternativet kan du glömma. Nästa förslag?
Vem är du att säga så? Mupp
Citera
2026-02-19, 08:24
  #30
Medlem
nanaems avatar
Klart när dom blir "anställda" på kusinens Pizza hak för att inte bli utvisade.
Citera
2026-02-19, 09:26
  #31
Medlem
kyrkstockens avatar
Varför kommer denna nyhet från Nordea?

Är det inte konstigt att en bank kommer med motstridiga uppgifter angående invandring än statens egna kanaler?

Är Nordea ansvarig för sveriges invandringpolitik?

Varför vill en bank sprida denna positiva motbild om invandringen?

Återigen brister det i källkritiken här på flashback.
Citera
2026-02-19, 10:25
  #32
Medlem
mearshimers avatar
Flashback paradoxen

1)jag vill inte att bruna eller svarta människor ska bo i Sverige

2) varför tar min foodora matleverans så lång tid? Varför kostar det 79kr för hemkört när det borde vara gratis?

Flashback är ingen sund plats för en ung man utan utbildning eller stadig inkomst
Citera
2026-02-19, 11:36
  #33
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 16266
Du lyckas alltså läsa en artikel om att fler människor kommer i arbete – och dra slutsatsen att det är “ett jätteproblem” att de finns i kommuner och myndigheter.

Vad är alternativet menar du? Att människor ska arbeta och betala skatt – men inte inom offentlig sektor? Eller att de inte ska arbeta alls?
Många myndigheter är majoriteten invandrare. Det är lättare att köpa dessa än att köpa kläder enligt gäng kriminella.
Citera
2026-02-19, 19:26
  #34
Medlem
hakro807s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flyzz
Vsd säger Flashback om detta?
En fullt förväntad konsekvens av den lägre asylinvandringen sista åren. Vi vet att ju längre tid i landet desto större andel av invandrarna finner ett jobb. Det minskade inflödet av asylinvandrare sista 7-8 åren har gjort att kvoten nya/gamla asylinvandrare förskjutits. Det är liksom inte kärnfysik vi talar om här utan ganska enkla samband.
Citera
2026-02-19, 19:28
  #35
Medlem
hakro807s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mearshimer
Flashback paradoxen

1)jag vill inte att bruna eller svarta människor ska bo i Sverige

2) varför tar min foodora matleverans så lång tid? Varför kostar det 79kr för hemkört när det borde vara gratis?
Varför bjöd pizzeriorna på gratis hemkörning för 20 år sedan när antalet bruna människor var en tiondel av dagens?
Citera
2026-02-19, 20:15
  #36
Medlem
mearshimers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hakro807
Varför bjöd pizzeriorna på gratis hemkörning för 20 år sedan när antalet bruna människor var en tiondel av dagens?
Jag växte upp i ett samhälle utanför Växjö.
Kan inte minnas att det varit gratis hemkörning någonsin.

Jag hänvisar återigen till Flashback paradoxen
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in