Citat:
Efter ännu ett fall där ett isblock kastats från en gångbro över E22 växer oron i Kalmar. Det handlar nu om tre incidenter med några veckors mellanrum – två av dem med krossade vindrutor som följd.
– Har man ett relativt stort block som väger några kilo i hård is, då gör det skada. Det är inget snack om saken.
Citat:
Matilda Åhs var med om en skräckupplevelse på E22 i Kalmar under måndagen. När hon passerade under gångbron vid Skälby såg hon hur någon kastade ett stort isblock.
Matilda hann väja lite, men isblocket träffade passagerarsidan på bilen som fick stora skador. Snö och is trängde in hela vägen till hundarna i buren längst bak.
”Jag är fortfarande skärrad”, berättar hon när P4 Kalmar träffar henne morgonen efter händelsen.
Vilka är dårarna som sysslar med sånt här?
Vilka straff kan förväntas när de åker fast?
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/smaland/ny-isattack-mot-bil-pa-e22-kunde-ha-slutat-jatteallvarligt
https://www.sverigesradio.se/artikel/matildas-skrack-pa-e22-traffades-av-kastat-isblock