Citat:
Ursprungligen postat av
Rouletten
Finns det någon som efter flera års träning testat att sänka vikterna och istället fokusera på kontakt och utförande? När jag säger sänka menar jag verkligen att sänka. Tex att istället för att stå och explosivartat skicka upp 20 kg hantlar i biceps curl gått över till typ 5kg hantlar och superstrikt curla sakta upp och ner där man endast verkligen låter biceps jobba. Liksom verkligen jobba mjölksyra i endast den tänkta muskeln.
Att man inte blir stark av detta förstör jag men bygger det bra volym?
Även om man kan repa på 100 kilo i bänk kan man även få ett set på 60 kilo att kännas både jobbigare och tyngre med ett striktare utförande och mera kontrollerade repetitioner.
Låt mig veta om nån testat!
Nu finns väl inte Body Mag kvar, men det du beskriver är ju ganska vanligt bland de som tränar seriöst, att växla mellan ”normal” träning 8-12reps, till riktig tung träning, till väldigt lätt träning.
Det är inget nytt.
När jag tränade ex bänkpress så körde jag ofta både normal+lätt träning samtidigt, dvs jag körde 12reps på typ 80kg, tog av vikter och fortsatte direkt på 40kg, och ner igen till 20kg (stången) i samma set.
Så det kunde bli 12+30+30reps i samma. (Jag vet att det inte var det du frågade om, men så gillade jag att göra)
Det hände även att jag körde väldigt lätt för att försöka hitta kontakt med muskeln.
Gjorde så när jag körde biceps, triceps, bröst och ben ibland.
Brukade även träna ryggen genom väldigt 1-2väldigt lätta set för att hitta kontakten med muskeln, innan jag lassade på för att köra tyngre. Då visste jag att jag kopplade in rätt muskler med rätt teknik.