2026-02-17, 07:55
  #1
Medlem
najah-al-shammaris avatar
Enligt SVT är fler unga är negativa mot homosexuella och transpersoner - bland invandrargrupper

Citat:
En ny undersökning från Forum för levande historia visar en markant förändring i skolelevers syn på homosexuella, bisexuella och transpersoner. HBT-personer är nu den minoritetsgrupp som eleverna har lägst tolerans för.

Undersökningen visar att elever med utländsk bakgrund i högre utsträckning uppvisar negativa attityder till sexuella minoriteter än vad elever med svensk bakgrund gör.

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/fler-unga-ar-negativa-till-homosexuella-och-transpersoner-forvanande


Citat:
att siffrorna är så här starka är förvånande ... säger Petra Mårselius på Forum för levande historia.


Vad tycker ni? Är ni lika förvånade som Petra?
Hur kommer alla invandrarvurmare från vänsterliberala kommentera detta?
Citera
2026-02-17, 08:10
  #2
Medlem
2020-01-01s avatar
Men va, hur kan toleransen minska trots att dom gått nakna på stan, tvingat sig in i skolor för att läsa sagor i BDSM-dräkter osv?
Citera
2026-02-17, 08:16
  #3
Avstängd
Det brukar vara så. Bland just unga invandrare ( pojkar / män ), finns den största gruppen smygbögar. Man försöker skydda sin egen osäkerhet, genom att skjuta mot den egna gruppen. Ofantlig hög representation av unga muslimska bögar på dejtingsidor.
Citera
2026-02-17, 08:29
  #4
Medlem
akutaccents avatar
Skönt. Det går inte att lura ett folk hur länge som helst.
Citera
2026-02-17, 08:39
  #5
Medlem
EnflygandeKos avatar
Känns ju dock inte förvånande , tänker att de som blev nedtryckta hbtqi+++ propaganda redan från dagis börjar komma i tonåren nu. Så de är väll redan trötta på skiten. Till slut så slår pendeln tillbaka helt enkelt. Förhoppningvis kraschar också trans trenden med full fart.


Citera
2026-02-17, 08:40
  #6
Medlem
Det här är jättetråkigt verkligen, hoppas vi kan vända på trenden, vi behöver mer acceptans inte mindre
Citera
2026-02-17, 08:48
  #7
Avstängd
Säkert vinklat av Public service för att i slutänden skylla på SD. Som vanligt.
Citera
2026-02-17, 08:56
  #8
Medlem
akutaccents avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hogsomfan
Det här är jättetråkigt verkligen, hoppas vi kan vända på trenden, vi behöver mer acceptans inte mindre

Acceptans finns redan.
Citera
2026-02-17, 09:04
  #9
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av akutaccent
Acceptans finns redan.

Acceptansen har sjunkit, den måste vara högre förstår du, annars blir det ingen bra
Citera
2026-02-17, 09:12
  #10
Medlem
kyrkstockens avatar
"Här har vi bestämt en liten rasist"

Inom SD har vi öppen svenskhet. Alla indier som bajsat på en svensk gata är därmed svensk och skall beskrivas som svenskar.
Citera
2026-02-17, 09:19
  #11
Medlem
akutaccents avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hogsomfan
Acceptansen har sjunkit, den måste vara högre förstår du, annars blir det ingen bra

Nej, acceptansen är på väg till en sund nivå. Det är inte längre kontroversiellt att vara hbtqi+. Så att det kommer bli "ingen bra" stämmer inte, förstår du.
Citera
2026-02-17, 09:21
  #12
Medlem
Har toleransen mot trans och HBT ökat bland invandrargrupper?

Eller är den på samma nivå den alltid varit?

Helt otroligt att vara förvånad...
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in