2026-02-14, 07:51
  #1
Medlem
DAGGER[X]s avatar
Våra politiker klarar inte av att lösa helt grundläggande sociala frågor som elektricitet, invandring och kriminalitet. Just nu dundrar artificiell intelligens fram som ett godståg mot arbetsmarknaden i hela världen. Seedance som kom i dagarna gör t.ex. att en privatperson med en kort chatt kan rasera hela Reklam-branschen & Hollywood. Claude Coworker och GPT Codex kan programmera helt utan människor, båda dom senaste versionerna kodades av sig själva till 100 %! Nu säger jag inte att alla får sparken imorgon; men det är fullt realistiskt att stora företag snart kommer behöva betydligt färre anställda SNART. Varför ska en arkitektur-firma ha 100 arkitekter som plockar ut stora månadslöner för att sitta och rita när en fem arkitekter kan chatta med en AI-modell om ritning efter ritning och få det på några sekunder. Vi har i Sverige hela byggnader fulla med folk som sitter och betalar fakturor åt företag, fyller i Excel dokument, promemorior, analyser. Mycket eller allt kan moderna AI system göra på bråkdelen av en sekund till en bråkdel av priset. Detta brukade vara avlägsen framtid, men det är nutid, ja det kanske tar ett helt år till men det är inte någon längre tid. Detta börjar segla upp som en stor fråga i USA. Jag ser inte att dom pratar om detta någonstans, slå på nyheterna så är det migration och el-priser. Hur ska Sverige vädra denna stormen?
Citera
2026-02-14, 08:02
  #2
Medlem
Mänskligheten kommer att klara det lika bra som arbetshästen klarade industriella revolutionen. No worries.
Citera
2026-02-14, 08:04
  #3
Medlem
UniktAnvNamns avatar
Inte alls, politiker är varken slipade retoriskt eller intellektuellt, problemet med dem är att de kan ingenting om någonting, många har aldrig haft ett riktigt jobb eller varit ute i verkligheten samtidigt som det pluggat grundläggande statskunskap bara för att kunna säga att de har högskolepoäng.

Vi har sett de förödande konsekvenserna av detta vid nedläggning och motarbetande av kärnkraft, utöver detta har vi det kanske största sveket någonsin mot den svenska befolkningen i form av Reinfeldts våldtäkt på landet genom att öppna dammluckorna som vetter mot MENA.

Idag har vi extrema elpriser, söderut har det varit galet ett bra tag, detta har nu spridit sig norrut, samtidigt finns politiker som helt konsekvenslöst pratar om att detta är framtiden och bara kommer bli bra, vi har alltså ett elunderskott över hela landet till och från och ska slå upp datcenter som sväljer samma energimängd som en mindre svensk stad, se exempel nedan:

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/sormland/strangnas-ett-steg-narmare-att-bli-gigantisk-ai-hubb

Publicerad 19 november 2025
"Den kanadensiska storinvesteraren Brookfield Asset Management uppger i dag att de satsar närmare 1 000 miljarder kronor på ett globalt infrastrukturprogram för AI. Ett datacenter för 95 miljarder kronor i Strängnäs ingår i satsningen.

– Det här är också viktigt för Sveriges självständighet inom det här området, sa Jacob Högfeldt (M), kommunstyrelsens ordförande, då."


Denna blåögda och dumdristiga naivitet våra politiker uppvisar kommer antagligen få oss att drömma oss tillbaka till migrationskaoset inom en snar framtid...
Citera
2026-02-14, 08:41
  #4
Medlem
Man kan inte ersätta människor med ai ännu, pga ai inte går att bestraffa eller peka ut som skyldig / ansvarig för felaktigheter i jobbet.

Möjligen kan man göra den som skapat ai ansvarig, men dessa onda giriga miljardärer som erbjuder ai för att ersätta arbetare kommer knappast ta på sig ansvar för fel den gör. De kommer erbjuda högre kvalitet, men inte felfri, till lågt pris, och undvika ansvar i övrigt.

Så tills detta lösts kommer människor ha kvar sina jobb, så de kan halshuggas om pöbeln begär det.
Citera
2026-02-14, 09:19
  #5
Medlem
DAGGER[X]s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Gummi-Tarzan-
Man kan inte ersätta människor med ai ännu, pga ai inte går att bestraffa eller peka ut som skyldig / ansvarig för felaktigheter i jobbet.

Möjligen kan man göra den som skapat ai ansvarig, men dessa onda giriga miljardärer som erbjuder ai för att ersätta arbetare kommer knappast ta på sig ansvar för fel den gör. De kommer erbjuda högre kvalitet, men inte felfri, till lågt pris, och undvika ansvar i övrigt.

Så tills detta lösts kommer människor ha kvar sina jobb, så de kan halshuggas om pöbeln begär det.
Det finns redan prototyp-domstolar för AI där dom gör upp konflikter. Det är i sin linda men stämma varandra och bråka om ansvar kan dom nog snart. Tydligen är GPT 5.2 lika bra som någon advokat på att föra talan enligt dom med kännedom. Inte helt där, men om ett år till är den säkert bättre än någon advokat eller jurist.
Citat:
Ursprungligen postat av Hardstekt
Vi måste börja skicka hem alla övertaliga invandrare.

Det är verkligen en bisarr konfluens att se massmigration möta AI. Sverige ska precis börja ta emot billiga indier enligt EU som ska jobba med Foodora eller enkla IT jobb, just när dom grejerna tas över helt och hållet av AI. Hela Indiens ekonomi lär ju bygga på just callcenter, enkel IT och sånt strunt så när AI nu äter upp det kommer det finnas alla anledningar att vilja flytta till Europa.
Citera
2026-02-14, 09:32
  #6
Medlem
DAGGER[X]s avatar
Det jag ser komma är någonting som går fort. Det kommer inte vara några schåare i hamnen som blir ersatta av en ny lyftkran + truck teknik. Det kommer inte vara några skruvdragare på Volvo som kan pensioneras ut samtidigt som en robot börja göra karosserna på en line. Det är många människor med hög social status som har lån, barn, bil på avbetalning som plötsligt inte behövs. Bara att räkna alla studenter som i år pluggar till revisor, jurist, arkitekt, översättare, ekonomi. Hur många är bara det? Kommer dom behövas om 4 år när dom pluggat sina 300 HP? Hur ska personer i centrala Stockholm med högt anseende hantera att bli övertaliga och avskedas på arbetsbrist? Facken kommer bestrida det här, säkert. Men jag ser en riktig soppa komma flygande.
Citera
2026-02-14, 10:18
  #7
Medlem
Vit-Brandbils avatar
Där jag jobbar lägger vi mycke tid på mekanisk design och jag har vid några tillfällen testat att få ut en färdig .step fil från chatten på lite enklare förändringar på en av våra modeller men där är inte chatgpt än iallafall.
Kanske finns det specialanpassade ai för just detta men än så länge har jag endast testat gratisvarianten som borde klara dessa enkla ändringar jag ber om men misslyckats helt. Vi pratar om ändring på bredd, höjd eller längd på en modell.
Citera
2026-02-18, 07:10
  #8
Moderator
Diagorass avatar
Politik: inrikes --> Nationalekonomi
/Moderator
Citera
2026-02-22, 00:40
  #9
Medlem
Mokshas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DAGGER[X]
Nu säger jag inte att alla får sparken imorgon; men det är fullt realistiskt att stora företag snart kommer behöva betydligt färre anställda SNART. Hur ska Sverige vädra denna stormen?


Delar verkligen din oro för det här. Jag tror människor just nu befinner sig i en förnekelsefas.

De här senaste 2 videorna beskriver hur snabbt verkligheten förändras!

Utöver det du berättar om, svenska medelklassen som får se ökad arbetslöshet, kommer också den traditionella arbetarklassen se stora förändringar.

Ett företag med 10 anställda kan mycket väl sparka 3 personer för att ersätta dem med AI / robotik. Tänker alla företag så har vi snart en ökad arbetslöshet på 30%!

Kan bli kaos ganska fort och snabbt!

1 https://www.youtube.com/shorts/lK7TjujKQLw

2 https://youtu.be/R6T-Ea5CfRE?si=rLuLSgZtig1QL4u7
__________________
Senast redigerad av Moksha 2026-02-22 kl. 00:44.
Citera
2026-02-22, 02:00
  #10
Medlem
Sluta läsa braindrain-reklam, verktygen har inte på något vis alls klarat av att automatisera utvecklingsarbete. Vill du ha autonoma robot-utvecklare får du glatt vänta på nästa revolutionerande uppfinning.

Om du ska utforska hur dessa verktyg kan komma att påverka arbetsmarknaden behöver du först förstå mer kring hur arbetsmarknaden fungerar. Du tror uppenbarligen att arbete är en slags nödvändigt ont som arbetsgivare försöker minimera. Det är helt fel. Ytters liten del av arbetsmarknaden drivs av den typen av situationer. Kanske förstår du mer av detta om du funderar på varför saker som städning i princip aldrig anställs utan sourceas från annat håll.

För varje branch du vill filosofiera kring behöver du alltså motivera varför efterfrågan mättas, dvs varför inte anställd x+1 kan upprätthålla en vinstmarginal. Låt oss för enkelhetens skull säga att vi får fram verktyg som gör oss 50% mer effektiva i alla brancher. Kommer det då uppstå en situation att vi snabbt designat alla fastigheter vi vill ha? Kommer vi plötsligt ha all mjukvara vi vill ha, och att den fungerar som vi vill? Annars saknar du argument för att gissa att arbeten försvinner.
Citera
2026-02-22, 10:20
  #11
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DAGGER[X]
Våra politiker klarar inte av att lösa helt grundläggande sociala frågor som elektricitet, invandring och kriminalitet. Just nu dundrar artificiell intelligens fram som ett godståg mot arbetsmarknaden i hela världen. Seedance som kom i dagarna gör t.ex. att en privatperson med en kort chatt kan rasera hela Reklam-branschen & Hollywood. Claude Coworker och GPT Codex kan programmera helt utan människor, båda dom senaste versionerna kodades av sig själva till 100 %! Nu säger jag inte att alla får sparken imorgon; men det är fullt realistiskt att stora företag snart kommer behöva betydligt färre anställda SNART. Varför ska en arkitektur-firma ha 100 arkitekter som plockar ut stora månadslöner för att sitta och rita när en fem arkitekter kan chatta med en AI-modell om ritning efter ritning och få det på några sekunder. Vi har i Sverige hela byggnader fulla med folk som sitter och betalar fakturor åt företag, fyller i Excel dokument, promemorior, analyser. Mycket eller allt kan moderna AI system göra på bråkdelen av en sekund till en bråkdel av priset. Detta brukade vara avlägsen framtid, men det är nutid, ja det kanske tar ett helt år till men det är inte någon längre tid. Detta börjar segla upp som en stor fråga i USA. Jag ser inte att dom pratar om detta någonstans, slå på nyheterna så är det migration och el-priser. Hur ska Sverige vädra denna stormen?
Kort så gäller att förändring A -> förändring B -> förändring C -> förändring D ->

Det vanliga här i forumet är att folk stannar vid B, och inser inte att B leder till andra förändringar.

Så vi har förändring A = AI+robotisering förbilligar arbetsmoment. Företag köper dessa och säger upp anställda.
Det leder då till förändring B1 = Arbetslösheten ökar.
Men det finns också en annan förändring B2 = företagens kostnader minskar och därmed pressar konkurrensen ned priserna.

Om vi först tittar på ett land med friare arbetsmarknad Singapore, så har dom konstant låg arbetslöshet. Det går alltid hitta ett jobb eftersom lönesättningen är fri.
Förändring B1 leder till förändring C1 = folk arbetar fullt ut men till lägre lönekostnad.

Men förändring C1 leder till att förändring A pausas. Det finns ingen ekonomi i att införa AI och robotisering nu när anställda blev billigare.

Så vi har ett nytt steady state med lite lägre lönenivå och billigare varor. Netto skedde ett förbilligande så BNP/Capita ökar en aning. Dvs levnadsstandarden ökade.

Sedan kommer kanske en ny cykel med A -> B1,B2 -> C1 och BNP/Capita ökar lite till.

Det finns akademiker som är speciellt duktiga på att räkna på den här typen av förändringar. Dom kommer naturligtvis fram till lite olika resultat vad gäller påverkan på tillväxt. En del menar att AI och Robotisering kommer ge i snitt 0.07% per år. En del andra ser mer påverkan och räknar med 0.2%-enheter per år. Men det är ganska små förändringar dom ser. Dvs om sveriges BNP/Capita skulle öka med säg 1.50% per år så kommer bidraget från AI och robotisering att ge en ökning på 1.52% istället. Dvs inget som märks när man tittar utan det måste mätas upp.

Och än ser vi varken stigande arbetslöshet eller positiv påverkan på BNP/Capita.

I Sverige har vi arbetsmarknadslagar och fackliga kollektivavtal som är det som skapar arbetslöshet. Annars hade vi varit nere på 3% eller så. Det som kan krävas i Sverige är att man går ifrån de arbetslöshets-skapande åtgärderna. Annars kan AI+Robotisering bidra till högre arbetslöshet i Sverige.
Och det kommer då ha en reducerande påverkan på BNP/Capita. Produktionen minskar och levnadsstandarden faller.
Här blir det mer en fråga om hur länge politikerna klarar av att ha kvar den typen av destruktiv lagstiftning. Någon gång blir arbetslösheten så stor att det uppstår en majoritet i Riksdagen för att ta bort eländet.
Citera
2026-02-22, 12:15
  #12
Medlem
Mokshas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ekbo251
Någon gång blir arbetslösheten så stor att det uppstår en majoritet i Riksdagen för att ta bort eländet.

Respekt för ditt sätt att diskutera och framföra det du tänker.

Arbete ska inte vara slaveri. Sänker vi lönerna så mycket att det inte går att leva på blir det praktiskt så.

Vi ska inte låta stora TECH-företag avgöra världens utveckling. Det är beklämmande hur TECH-företag kan påverka stora länder och nationer. Deras motiv är helt annorlunda än frihet för mänskligheten.

Vi behöver ta flera steg tillbaka och inte vara så fokuserade på Kapitalism och att tjäna pengar.

En dag hoppas jag människor inser att lycka ≠ pengar. När människor sluta jaga lyckan så hoppas jag vi också kan få ett mer humant samhälle. Då behövs inga robotar som en ursäkt att göra människor arbetslösa och fattiga.

Världen har tillräckligt med åkermark, kompetens, vatten, naturresurser att alla människor kan leva i frihet och för friheten, utan beroende till kapital och skulder.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in