2026-02-01, 13:35
  #1
Medlem
BombaySaphires avatar
Experten: Köp ny telefon innan det blir för dyrt

Citat:
En prischock på mobiler, plattor och datorer väntar.
– Köp hellre för tidigt än för sent, säger experten Mattias Inghe.

Priserna på teknik har börjat stiga. Och det kommer bara att fortsätta, enligt Mattias Inghe, testredaktör på tekniktidningarna PC för alla och M3.

Mer specifikt är det priserna på minne som ökar. Man räknar på att att 70 procent av alla minneskretsar som tillverkas under 2026 och 2027 kommer att användas av jättarnas AI-tjänster.

Han tror att priset på minne kommer dubblas, vilket gör att vanlig teknik kan bli 10-20 procent dyrare. Anledningen stavas AI.

– Den som tänkte köpa en laptop eller mobil: Gör det hellre för tidigt än för sent. Börja nu under våren att titta på vad du kan få tag på.

Tänker ni köpa ny mobil eller padda innan prischocken slår till?
Kan sajter som säljer begagnade prylar få ett uppsving nu?


https://www.tv4.se/artikel/dUEvGzG8SL1iZZcIpGRXa/prischock-pa-mobiler-och-surfplattor-vaentar-pa-grund-av-ai
Citera
2026-02-01, 13:40
  #2
Medlem
"Stora tillverkare har dock råd att hålla priserna nere" - enligt artikeln
Citera
2026-02-01, 13:59
  #3
Medlem
Clint.Ruins avatar
På ram-minne och flashdiskar har det skett otroliga prishöjningar sedan i november.

Även mekaniska hårddiskar har blivit väldigt mycket dyrare på kort tid.
Citera
2026-02-01, 15:09
  #4
Medlem
Xpander-s avatar
De flesta med dator surfar på flashback, samt kollar memes på facebook, behövs ej någon ny avancerad dator för det..
Citera
2026-02-01, 15:47
  #5
Medlem
swebarbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PatricHbg
"Stora tillverkare har dock råd att hålla priserna nere" - enligt artikeln

Inte en chans det är omöjligt då alla tillverkare kommer drabbas med tanke på bristen som kommer hålla i sig lång tid framöver
Citera
2026-02-01, 17:44
  #6
Moderator
Hemelektronik, ljud och bild --> Telefoner, surf- och läsplattor: köpråd
/Moderator
Citera
2026-02-02, 03:45
  #7
Medlem
AI är bara det senaste buzzword för att sälja kina-produkter för överpris till lättledda får. För några år sedan var det "next-gen" som var på tapeten.. och karusellen går runt runt.

Problemet är att ungdomarna ska ha senaste super max pro ultra versionen för att titta på tiktok och skriva på snapchat. Finns även vissa vuxna som måste ha det dyraste.. Samsung och Apple kan höja priserna varje år och fåren vallfärdar ändå. Finns iphones som kostar upp och över 20k och folk köper iaf.
Citera
2026-02-02, 10:22
  #8
Medlem
borjegs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Xpander-
De flesta med dator surfar på flashback, samt kollar memes på facebook, behövs ej någon ny avancerad dator för det..

HA HA HA HA jättekul kommentar!!!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in