Citat:
Ursprungligen postat av
Skidlift
Noterbart är att den traditionella herrlagstävlingen med 4 deltagare per nation är utbytt mot Men's large hill super team där det endast är 2 hoppare per nation som deltar.
Den backhoppningsnation som kanske inte är överförtjust i den ändringen är nog Österrike, som dock ändå mycket väl kan vinna guld. Men de har den största toppbredden och skulle nog gärna tävla med fyra man, som det har varit. Slovenien, Österrike och Japan bör göra upp om guldet. Om något av de lagen misslyckas torde Tyskland vara det lag som kan blanda sig i medaljstriden.
Samma resonemang kan man föra om mixedlagtävlingen (damer och herrar). Slovenien, Österrike och Japan bör göra upp om medaljerna: men där är nog Slovenien rätt tydliga guldfavoriter, om alla de bästa kan tävla.
Slovenen Domen Prevc är mannen att slå i de individuella tävlingarna. Han är klar favorit att ta dubbla guld där. Han har haft en makalös säsong med 12 världscupsegrar. Han vann också överlägset den individuella tävlingen i skidflygnings-VM i Oberstdorf i slutet av januari. Jag såg de fyra tävlingarna i Vierschanzentournee, den traditionsrika tysk-österrikiska backhoppningsveckan kring nyår, och Domen Prevc vann de två första i Österrike och var tvåa i de två tävlingarna i Tyskland.
https://en.wikipedia.org/wiki/2025%E2%80%9326_FIS_Ski_Jumping_World_Cup
I lagtävlingen kommer han att hoppa med Anze Lanisek, som vunnit tre världscuptävlingar den här säsongen. Och i mixedlagtävlingen kommer han att tävla tillsammans med sin 20-åriga lillasyster Nika Prevc, som tagit 14(!) världscupsegrar denna säsong. Och familjen Prevc har producerat fler världsklassbackhoppare, Domen (som är 26 år) har två äldre bröder som avslutat sina karriärer, Peter och Cene, varav den förstnämnde var en mycket framgångsrik backhoppare.