2026-01-29, 00:58
  #1
Medlem
Ännu en kväll i Malmö och inget anmärkningsvärt av mediaintresset att döma. Någon malmöbo som har mer info?

Från sydsvenskan andra januari i år.
Två män och en kvinna har anhållits misstänkta för grovt vapenbrott och grovt narkotikabrott i Hyllie. Polisen hittade ett skjutvapen och en större mängd narkotika i en fastighet som kan kopplas till dem.

Det var doften av cannabis som fick civilpoliser att rikta uppmärksamheten mot de tre personerna, berättar Sara Andersson, presstalesperson vid polisen


Fynden ledde till att tekniker skickades till fastigheten för att säkra spår. Telefoner beslagtogs på platsen. Kvinnan är i 25-årsåldern, den ena mannen i 18-årsåldern och den andra i 30-årsåldern. Samtliga är misstänkta för grovt vapenbrott och grovt narkotikabrott.

https://www.sydsvenskan.se/malmo/polisen-hittade-skjutvapen-och-narkotika-tre-personer-i-hyllie-anhallna/
Vad är Hyllie för typ av område och vad säger det i det här fallet?
__________________
Senast redigerad av Legrandvert 2026-01-29 kl. 01:18.
Citera
2026-01-29, 05:22
  #2
Moderator
Parongatans avatar
Tidigare rubrik utgått: Skjutvapen & ringa narkotika i Hyllie, Malmö - Två män & en kvinna häktade

Ny rubrik samt datum.

/Moderator
Citera
2026-02-17, 04:01
  #3
Medlem
Ingen som vet något?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in