Citat:
Ursprungligen postat av
Epimanes
Får du det intrycket att så skulle ske av de flesta av Afrikas ledare? Nog för att de borde klara av det om ledarskapet vore något att ha. Men jag hyser inga sådana förväntningar annat än något enstaka land och då lär de få problem med övriga länder.
När jag frågade en AI fick jag svaret att även om alla andra kontinenter skulle försvinna och bara Afrika blev kvar, så skulle det – även om det tog lång tid – så småningom kunna utvecklas halvledare på runt 90 nanometer, vilket i sin tur skulle kunna leda till att tidiga former av smartphones uppstår.
Anledningen är att även om alla andra kontinenter skulle försvinna, så skulle mänsklighetens vetenskapliga kunskap som byggts upp fram till dess med stor sannolikhet finnas säkerhetskopierad någonstans vid ett forskningsinstitut i Afrika.
Själv är jag dock skeptisk till den här uppfattningen, så av ren nyfikenhet valde jag att ställa frågan.