Citat:
Ursprungligen postat av
Snurrespratt24
Ja, ska vi utveckla den situationen?
Om du själv ligger och nosar en framförvarande bil i baken i två mil utan att köra om, enbart i syfte att irritera och provocera framförvarande bil, så har du kanske en aaning om vad det handlar om när bilen stannar. Du blir inte överraskad. Kanske stressad, för du tänkte ju att du skulle kunna irritera föraren i 10 mil till utan konsekvens för dig. Men tydligen tröttnar föraren på dig och så blir det istället en konfrontation. Får du i din stress då köra över föraren som du har förföljt?
Eller, i din stress, ha dålig uppsikt och köra över andra?
Det var en märkligt vinklad utveckling av situationen. Är det oftast föraren som utsätts för hot med tillhygge som gjort fel menar du, och det är okej att hota med tillhygge därav? Mest för att utveckla ytterligare.
Men nej, det får man givetvis inte... om man nu inte kan hävda självförsvar i och med den hotfulla situationen. Det verkar ju fungera.
Jag sa väl heller aldrig att hon fick lov att köra över ICE-agenten.
Edit: och som sagt, det var bara mitt perspektiv om varför hon kanske inte hade full uppsikt. Inte att det är tillåtet att köra på någon.