Citat:
Ursprungligen postat av
-Gummi-Tarzan-
Vad spelar det för roll vem han är? Sånt här händer ju hela tiden, även i lilla Sverige. Händer antagligen varje sekund, globalt sett. En man blir provocerad av sin kvinna (som kanske varit otrogen med hans chef) och han överreagerar, eller han har drabbats av psykiskt sjukdom vilket får honom att bli våldsam.
En mer intressant frågeställning hade alltså varit, vad hände? Varför blev mannen arg, varför behövde kvinnan fly till grannen, har liknande saker skett tidigare, hur var det mordförsök om hon klarade att springa till grannen (var hon knivhuggen och blödde kraftigt?), är hon en sån där kvinna som om och om igen väljer män som slår henne på käften?
Wow. Du är ju en riktig pärla.
Klart som fan människor vill veta vilka de har i sin omgivning FRAMFÖR ALLT I BROTT MOT KVINNOR DÅ MANNEN SÅ OFTA KOMMER UNDAN.
Charmigt att du tycker det finns ursäkter till mordförsök.
Men för din info så är det väldigt sällan sådana saker du nämner som ligger bakom