Citat:
Ursprungligen postat av
Kukilon
Läser du dina egna länkar så är det rätt tandlöst.
Det är din åsikt och den får stå för dig, har du över huvud tager framfört tunga fordon i vinterväglag?
Regelskärpningen har främst kommit till m h t östeuropeiska tvåaxliga trailerdragare som är TOTALT olämpliga att framföra i vinterväglag, oavsett däckutrustning
Dom fastnar "överallt" när det blir lite snö, och viker dessutom ihop sig och far av vägen ganska ofta för att dom har för dåligt med vikt/fäste på drivhjulen. När en lastbil fastnat i en backe, kan man ge sig fan på att det är en syd eller östeuropeisk trailerdragare som inte klarat av att ta sig fram.
Svenska lastbilar fastnar så klart också ibland, men dom är inte på långa vägar ett lika stort problem som dom utländska.
Turistbussar, som tråden handlar om, är likvärdiga som fordon i Sverige och Tyskland, men Tyskland har ännu hårdare krav vid trafik i vinterväglag än vi har i Sverige. Tyskarna är dessutom mycket "regel-lydiga" så jag tror att vi kan utesluta att bussen skulle vara dåligt utrustad, med Svenska mått mätt.
En buss och förare som sannolikt regelbundet kör skidresor till Alperna, har med all säkerhet både utrustning och tillräcklig vana nog för att klara av att ta sig fram säkert, på en Svensk Norrländsk landsväg.
Bussen det gäller är dessutom från tillverkaren "Setra", vilket är bland det bästa som går att köpa, när det gäller turistbussar.
Enligt ett inlägg på "SVT Nyheter Västerbotten" Facebook, så är dessutom personbilarna vållande och bussföraren har väjt av vägen för att undvika en frontalkrock med en av personbilarna. Och om det stämmer troligen räddat livet på dom i personbilen. och kanske även på sig själv.
Många skadade i en buss som ligger på sidan någorlunda oskadad, brukar betyda att folk suttit obältade.
Citat:
"Det var en påkörningsolycka i norrgående, Bussen körde i södergående.
Bilen som blev påkörd hamnade i mötande och bussen vek i diket för att inte frontalkrocka, men kolliderade ändå med en av bilarna.
Därför ligger båda bilarna på motsatt sida från bussen."
https://www.facebook.com/svtnyhetervasterbotten/photos/tv%C3%A5-personbilar-och-en-buss-med-48-passagerare-har-kolliderat-p%C3%A5-e4-i-h%C3%B6jd-med-%C3%B6 /1308338021309990/
Det skulle mycket väl kunna vara den här, eller i alla fall en sån här:
https://cdn.omnibusrevue.de/thumb_1200x675/media/6015/OR_Daimler_AG_Stewa_20C0429_02.jpg
Reseföretaget och bussresor till norr på vintern:
https://stewa.de/busreisen/rundreisen/schweden/#mehr-zur-rundreise-schweden