2026-01-03, 00:16
  #25
Medlem
Fantens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sluutenbergen
Intressant synpunkt. Ett gym med klassisk musik skulle vara intressant att prova. Skulle kanske bidra till en mer uppfostrande miljö där etikett respekteras.
Klassiskt, särskilt barock är otippad bra som träningsmusik. Lite som att Drottningholmsmusiken är strålande att städa till.
Citera
2026-01-06, 21:07
  #26
Medlem
Afro-Gregers avatar
Instämmer med TS. Idag kan alla ha hörlurar och lyssna på det som passar dem själva. Allmän musik kommer bara gå hem hos ett fåtal och irritera övriga.
Citera
2026-01-11, 14:09
  #27
Medlem
ReijoHervonens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pontiac-Garage
På verkligen alla gym jag kört på (Sats, Fitness 24/7, Actic, m.fl.) så är det standard att det spelas väldigt mesig musik som är väldigt svår att träna till.

Vanligen nån mainstream svensk och amerikansk pop, hade passat bra i en miljö där man vill ta det någorlunda lugnt och strosa, typ en klädbutik eller strandbar. Men inte om man går och tränar och behöver adrenalin.

De som sätter ihop sådana där musiklistor, tränar de inte själva? För i så fall borde de väl ha lite koll på vilken sorts musik som man "tänder till" på?
Om du går till mainstream gym så är det väl inte konstigt att dom spelar mainstream musik?
I källargym där styrkelyftare och strongmen tränar så spelar dom tyngre musik.
Citera
  • 2
  • 3

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in