Citat:
Ursprungligen postat av
nyhtessovaren
Jag vill verkligen tacka dig för att du delade med dig av denna erfarenhet (och inlägget före).
Jag har själv haft liknande beteende, där (trots att jag har sambo) tittar på bilder av högst verkliga tjejer i min närhet, men som jag inte heller har har haft någon chans att få.
Dina inlägg inspirerade mig till att radera alla bilder jag hade sparat på dessa tjejer. Du fick mig även att inse att jag behöver avstå från sociala medier som Facebook och Twitter, som starkt har bidragit till att jag relapsat tidigare år. Dessa plattformar har jag märkt är särskilt lömska, då man (i alla fall jag) går in på dessa plattformar med avsikten att konsumera något helt annat än "mjukporr", men rätt vad det är får man likt förbaskat en lättklädd bild uppslängd i ansiktet och vips är man tillbaka i gamla vanor.
Det var så lite så. Du kör ju t.om easy mode, du har sambo och allt, så det om något borde motivera dig ännu mer än mina inlägg. Jag kör hard mode, vilket är celibat tekniskt sätt, men den största anledningen till att jag kör nofap är inte enbart fördelarna, utan att det öppnar upp dörrarna lättare till en potentiell partner.
Den enkla vägen för mig hade varit att fortsätta med PMO (Porn masturbation orgasm) men jag väljer att offra min tid och energi till NoFap. Jag hade troligtvis haft lite mindre stress till en början om jag fortsatte med PMO men fördelarna med NoFap är så mycket mer värda, som bättre sömn, mer energi, mindre hjärndimma, gladare etc.
Jag började titta på porr när jag var 13 år. Det var drygt ett år efter jag fick min första dator. Är över 30 nu så i över 20 år så har jag tittat på porr och omedvetet försökt att göra en datorskärm med barn. Det är absolut så att facebook, twitter, instagram och alla sociala medier ofta är gateways till PMO.
Även om det låter lite nördigt så kan PMO jämföras väldigt bra med "the one ring". Man blir besatt av den och den ger en viss glädje men samtidigt korrumperar den dig, förbannar dig och det enda sättet att förgöra den är att slänga in den i elden. "Cast it into the fire! Destroy it!"
De flesta hade gjort som Isildur där och sagt "No" med ett lömskt leende och fortsatt med PMO, för det är den enkla vägen. Det dagliga dopaminfixet är så ingraverat i deras hjärna. Du kan välja den rätta vägen istället. Bli inte en Isildur eller Smeagol.