2025-12-23, 15:49
  #1
Medlem
Undersnusks avatar
FN:s säkerhetsråd har enhälligt antagit resolution 2806, som förlänger sanktionsregimen mot Al‑Shabaab till slutet av 2026. Beslutet innebär fortsatt vapenembargo, reseförbud och tillgångsfrysningar, liksom förlängd tillåtelse för marina inspektioner för att stoppa vapensmuggling till Somalia.

Resolutionen skärper kraven på att alla vapenleveranser till Somalia ska förhandsanmälas till den federala regeringen, inklusive leveranser till delstater och privata säkerhetsföretag.

Somalia, med stöd av A3 Plus‑gruppen, hade velat se snabbare lättnader och större nationell kontroll över vapenimporten, men flera västländer insisterade på att säkerhetsrådet ska behålla huvudansvaret för framtida ändringar.

USA uttryckte oro över ökande kontakter mellan Al‑Shabaab och Houthi‑rörelsen i Jemen. Språk om könsbaserat våld och barn i väpnad konflikt behölls efter förhandlingar.

På marken fortsätter somaliska styrkor och internationella partners offensiver mot både Al‑Shabaab och IS‑grupper i landet, samtidigt som säkerhetsrådet förbereder nästa steg i Somalias säkerhetsövergång.

Källa: Länk

Bör privata säkerhetsbolag i Somalia omfattas av striktare regler och krav på regeringsgodkännande, eller är det rimligt att vissa länder vill behålla flexibilitet för att skydda sina diplomatiska missioner?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in