2025-12-22, 17:52
  #1
Medlem
https://www.pt.se/nyheter/pitea/artikel/piteabo-frias-fran-grovt-rattfylleri-av-hovratten/jvdoog7j


"Berusad Piteåbo ensam i olycksbilen – hävdade att en bekant körde

En Piteåbo hittades ensam i en lätt lastbil som kört av vägen. Han hade över två promille alkohol i blodet, men hävdade att en annan person kört bilen.
Tingsrätten dömde mannen för grovt rattfylleri till en månads fängelse, men nu frias han av hovrätten.
"Det är inte ställt utom rimligt tvivel att det var han som körde", skriver domstolen.

Domstolen bedömde att det var uteslutet att någon annan än Piteåbon kört bilen och dömde honom för grovt rattfylleri till en månads fängelse. Han skulle även stå för delar av rättegångskostnaderna samt betala för det blodprov som togs på honom.

Piteåbon förnekade brott och överklagade fängelsedomen till hovrätten. Han hävdade att en namngiven bekant varit chaufför och ett vittne stödde den versionen under ed.

Trots att tingsrätten fann deras berättelser vaga och motsägelsefulla, valde hovrätten att se saken annorlunda.

I den högre instansens domskäl framhålls att utredningen inte kan utesluta att någon lämnat bilen via passagerarsidan innan ett vittne kom till platsen. "

Vem är denna lyckosamme karl?
Citera
2025-12-22, 18:25
  #2
Medlem
Zaedrewss avatar
Bra att lagen funkar ibland. Jag menar ingen kommer ju tro något annat än att han körde. Men går det inte att bevisa att kunde ju tex varit en skogstroll som kört så ska han gå fri.
Citera
2026-02-02, 19:39
  #3
Medlem
mjolnirrs avatar
Jag blir väldigt nyfiken på ifall denna bekant, som dom skyllt på istället, åkte dit eller också gick fri?
Vilka underbara vänner dom måste vara.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in