Citat:
Rikssvenska är det skrivna språket. Ingen talar på det sättet, utom bland folk som försöker verka märkvärdiga med påståenden om att deras sätt att tala inte är dialekt. Alla har dialekter - jo, även i Nyköping - och det var mycket mer utpräglat förr genom att kommunikationerna var sämre.
Rikssvenska är i princip mälardalssvenska.
För rikets sammanhållning är det viktigt att inte skriven svenska börjar spreta för mycket.
Särskilt med nya hot som följer med lågkvalitativ köttimport, typ rinkebymål.
Om även urbefolkningen börjar skita i regler, så kommer det bli allt svårare att kommunicera mellan olika landsändar och samhällsgrupper.
För rikets sammanhållning är det viktigt att inte skriven svenska börjar spreta för mycket.
Särskilt med nya hot som följer med lågkvalitativ köttimport, typ rinkebymål.
Om även urbefolkningen börjar skita i regler, så kommer det bli allt svårare att kommunicera mellan olika landsändar och samhällsgrupper.
Dialekterna har också regler, ofta med mycket gamla inslag som kommer från de fornnordiska språken. Att ändra på dem är svårt.
Genom att vi har en form av blandekonomi med en större mängd kapitalism än socialism kombinerat med representativ demokrati så kommer vi att ha god förmåga att kommunicera med varandra trots lokala dialekter. Den som vill delta i detta har kravet på sig att göra sig förstådd.
Vi har också smakdomaren Svenska Akademien (SA) som ger ut nya utgåvor av SAOL där vissa ord strukits för att de anses inaktuella och journalisterna reagerar snabbt och stryker samma ord ur sin skrivna vokabulär. SA har även genomfört ett antal ingrepp i det skrivna språket där stavningar ändrats ("moderniserats") och bokstäver som Q och W helt sonika plockats bort. Denna införsel av nyspråk sker under under deras paroll "Snille och smak", så vi leds att tro att det är något gott.
De vanliga diskussionerna om de/dem är troligen ett resultat av en SA-reform som inte gick som den var tänkt. Ett diktat uppifrån skulle fördelas nedåt och genom att dialekterna hade sina regler som var annorlunda och att grammatik inte är allas hobby så kom reformen av sig.