Citat:
Ursprungligen postat av
needAlife
Alltså heter den umami? Varför säger alla msg då? Haha, har någon en bild på en förpackning? Jag har inte ens en aning om vad jag ska leta efter.
MSG är namnet på ämnet, umami är väl mer ett beskrivande att det är femtesmaken som det handlar om.
Sen smakar väl en tomat eller svamps umamin(DÅ av uppenbarligen skäl och pga de har mer smaker med sig än bara umami.) annat än msg som är mer enkelspårig.
Själv aldrig använt msg, men till mos använder jag lite aromat och endast mos.
Ska påpeka att jag inte betvivlar dess effektivitet att förändra smak och till godare, och riktigt varför jag inte använder msg vet jag inte själv ens.
Sure, man läst om den kan ha hälsoeffekter, men är inte direkt anledningen från att inte ha testat i alla fall.
Vem vet, någon gång kanske man testar detta i sin matlagning, i kinesisk mat som man köpt är väl det full möjligt man testat det mer än en gång.