För några veckor sen la speclakarna up en hell del anklegelser om en läkarchef från örebro, som har betet sig enligt vittnesmål otrolig oprofsigt, från sexistiska, rasistiska komentarer till sexuell trakasseri, hot, fysiska tillrättasägelser. Tydligen har hon jagat bort en del från länet och tilloch med landet genom att ringa andra sjukhus och ge dåliga referenser. Detta har påverkat örebros läkarstudenter, AT, ST-läkare samt andra kollegor.
Detta beteende har tydligen hållt på i många år och trots flera klagomål inte bemöts. Flera historier om hennes bristande medecinska bedmning också.
Undrar om det är någon på plats som kan berätta lite mer om denna kvinliga läkarchef som kan berätta mer och hur stämningen nu är på plats efter denna exposen? Är det verkligen en elak käring som gåt fullt Karen och ingen gör något åt det? eller någon överdrift om en halvdålig läkare? Har ni några fler skräckhistorier?