Citat:
Ursprungligen postat av
holmium
Det låter ju inte bra, men låt katten vara ifred, se till att den har det lungt och bra mat som den gillar och vatten.
Dom brukar ha bra läkkött dom små liven, men dom måste få lite tid på sig.
Om det inte bättrar sig på ett par tre dagar så får ni väl uppsöka vetrinär igen.
Detta jag alltså föreslagit gång på gång men polaren har dåligt tålamod efter att hon blivit bättre och sedan lite sämre igen (jag har inte sett förändringarna; inte där SÅ ofta).
Citat:
Ursprungligen postat av
Cooltrayne
Konstigt att fråga här.
Veterinären borde väl redan ha gett ett ganska vettigt svar på om något är brutet, eller vad det är?
Röntgad och så vitt jag vet inget brutet, han fick hem medicin att ge katten och hon är alltså mycket bättre nu än vad hon var innan (men fortfarande långt ifrån hur hon var innan förmodad skada), kompis har dåligt tålamod i allmänhet.
Citat:
Ursprungligen postat av
Vit-Brandbil
Veterinären borde väl ha sagt vad en möjlig lösning kan vara och kanske hade det hjälpt om vi fått veta vilken medicin katten fått och hur ofta den ska behandlas.
Har inte kollat filmen men det jag läser så låter det som avlivning hade varit bättre men veterinären bör veta så vi får hålla tummarna.
Jag vet inte vilken medicin hon fått. Enda jag vet är att medan hon tidigare satt helt still och skrek bara hon vände sig så kan hon numera gå ganska fritt. Dock släpar bakbenen efter ibland, speciellt efter att hon legat ner, och hon "sladdar" enligt videon då och då. Andra gånger tycker jag hon verkar gå helt normalt. Jag är dock inte veterinär så kan varken säga bu eller bä.
Citat:
Ursprungligen postat av
HBTKuk
Vad var det för medicin katten fick? Den kanske lindrar symptom men kattskrället kan ju fortfarande ha fått en fraktur eller liknande. Jag antar att ni inte känner er helt övertygade av veterinären eftersom ni vänder er hit.
Jag är ingen kattdoktor.
HAN är inte övertygad av veterinären. Jag var inte med vid besöket. Jag försöker i nuläget mest förmå honom att ge henne lite tid till innan vi börjar snacka avlivning (bara en liten katt än).
Citat:
Ursprungligen postat av
Klokakamelen
Är katten röntgad ? Om inte bör din kompis byta veterinär så det blir ordentligt utrett. Katter är duktiga på att återhämta sig så får den bara rätt vård blir det nog bra.
Så vitt jag vet röntgad ja (enligt ovan).
Citat:
Ursprungligen postat av
Flaskpostens
12ans hagel.
Den lösningen är inte utesluten nej, kompisen går i de tankebanorna, men ser helst att det INTE händer; därför jag frågar efter hjälp/råd här.
Citat:
Ursprungligen postat av
CoralinesGhost
Det man gör är ju att man går till veterinären igen för vidare utredning och diagnos. Man sitter inte hemma och bara "ja men inget är brutet sa veterinären så", kvarstår problemet så går man tillbaka. Det är inte raketforskning.
Riktigt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Silvestris
Antingen utreder man vidare (gärna hos en neuroinriktad veterinär) eller så avlivar man katten. Att göra ingenting är inte acceptabelt, inte heller lagligt.
Om veterinären bara gjorde en slätröntgen kan små frakturer lätt missas. Man ser inte heller skador på ryggmärgen. Det behövs som allra minst en CT för det, men ännu hellre en MR.
"Neuroinriktad veterinär". Detta låter alltså som ett vettigt svar att utgå från. Tackar för det. Vet inte vad det var för typ av röntgen. Eftersom han gnällt på veterinären sedan dess så går det kanske att snacka för honom.
Citat:
Ursprungligen postat av
Cuttherope
Va fan, har han låtit katten lida med smärta och inte ens kunnat gå riktigt i två månader?
Det är ju djurplågeri!
Har katten inte tillfrisknat på två månader lär den aldrig bli bra igen i alla fall.
Avliva katten med en gång, din far var ju jägare, han kan väl skjuta den?
Det ÄR ett alternativ ja men om chansen finns att hon kan bli bra? Jag vet inte hur pass illa det är. Hon ser "OK" ut när jag är där men han hävdar att hon är sämre än vad jag sett (minus innan medicin; då såg det inte bra ut).