Citat:
Ursprungligen postat av
Smekarn87
Vart finns bäst källor på det sexuella våldet och det i allt väsentliga olagliga/onödiga våld Hamas begick? Alla pratar om det men jag behöver hjälp att hitta oantastliga källor.
Det många påpekar är att många av terrorist-sekterna själva filmade sina övergrepp - vilket självklart gör att folk skulle i teorin kunna vifta bort dom.
Det andra är väl att det var en samling olika grupper närvarande. Hamas var en av dom men andra skumma grupper var med dom också med litet olika motiv och några av dom andra använde inte sexuellt våld och vänder sig emot det. Vilket gör att när fakta ska upp på bordet kollras det bort snabbt.
Sen har man ögonvittnesrapporter om sexuellt våld och jag tror man får ta dom på orden här. Men som sagt, det finns nog gott om galningar som kan vifta bort detta dom med.
Engelska Wikipedia har gott om ursprungskällor kring just det här
https://en.wikipedia.org/wiki/Sexual...ober_7_attacks
Citat:
Ursprungligen postat av
JordenIsPlatt
Eftersom terrorstaten Israel vägrar släppa in journalister så finns givetvis inga sådana källor utan enbart den gamla vanliga trötta zionistpropagandan.
Israel däremot våldtar allt och alla precis som vanligt och film finns:
https://www.aljazeera.com/news/2025/...an-rape-victim
Är det genskador som ligger bakom det här inlägget?
Vad Israel gör mot sina fångar finns det gott om rapporter kring, men det har inget med det här att göra. Här pratar vi om 7 Oktober attackerna.
Det som stör mig bland annat på FB är att folk tror det är en fotbollsmatch, där man måste heja på ett eller det andra laget och är teflonresistent mot logik, bevis och argument. Som du exemplifierar här ovan.
Att säga "meh dom andra då" tar inte bort civilas lidande, eller gärningsmännens brutalitet och omänsklighet. Lika litet som nån kan som svar till din länk säga "meh Hamas då" så kan inte du komma dragande med den nu.
Men det måste du väl lärt dig i grundskolan?