Citat:
Ursprungligen postat av
Trues245
Har lite svårt att förstå den här typen av journalistik
https://www.svt.se/sport/fotboll/damallsvenskan-en-exportliga-inte-kritiskt
Varför ska man måla upp det som kris och panik? Sverige och damallsvenskan har överhuvudtaget inga möjligheter att hindra den förändring av damfotbollens landskap som just nu pågår, så det är bara att anpassa sig och göra det bästa av situationen. Ingen idé att beklaga sig.
Dessutom för den här nya situationen med sig att svenska damlag nu kan få stora transferintäkter, man borde fokusera på det istället, det är en positiv förändring och en i princip helt ny intäktspost som damallsvenskan är i desperat behov av. Det är nånting bra för svensk damfotboll som bidrar till att möjliggöra professionell verksamhet, vilket är ett absolut krav numera för att kunna konkurrera i Europa. Det viktigaste området att hänga med på. Jag tror inte man behöver vara så orolig. Sverige har ett väldigt stort spelarunderlag, större än många större länder tack vare vår tradition inom flickfotboll och damfotboll på amatör- och semiprofessionell nivå, och ett välfungerande seriesystem. Det kommer inte ta slut på spelare. Man måste oavsett spela i damallsvenskan ett par år innan man kan gå utomlands till en större liga.
Det är samma sak som när det nu kommer artiklar i stil med ”ska bara dubbelklubbar kunna konkurrera numera?”. Jag förstår inte riktigt den anklagande undertonen. Sverige har ingen makt över hur världsfotbollen utvecklas och vad som händer i andra länder. I WSL kan man inte spela utan att tillhöra en Premier League klubb eller motsvarande extern ägare med stort kapital (Michele Kang). Knappt att man kan vara ett semiprofessionellt lag i WSL2. Då är man nere på tredje nivån i pyramiden i så fall i England.
Ska vi verkligen aktivt motverka en liknande utveckling i Sverige? Det handlar inte om ”dubbelklubb” eller inte, det handlar om att skapa en professionell liga. Det går väl åt det hållet. Då kommer det inte gå att spela i högsta serien i Sverige heller utan ekonomiska resurser och det är heller ingen rättighet att kunna spela i högsta serien utan ekonomiska resurser. Det gör väl ingenting? Man kan spela i Elitettan eller Div 1. Det är ju positivt om högsta serien blir professionell och nivån högre. Då får man i så fall titta på om detta bara ska vara möjligt för sk dubbelklubbar att investera, eller om man ska tillåta fristående damlag att ta in externa investerare. Får de inte det är de ju bakbundna. Men det är inte ”dubbelklubbarnas” fel att det ska vara den enda tillåtna modellen. Tvärtom, ju fler som vill satsa desto bättre, tycker jag i alla fall.
Förstår inte fullt ut vad Kirk menar. Förstås är det stor risk att damallsvenskan kommer att tappa i attraktionsvärde. De stora spelarna lämna för klubbar som kan erbjuda mångfalt bättre lön.
Chansen att svenska lag tar sig långt i Europaspelet kommer troligen successivt att minska. Den svenska modellen ger helt enkelt inte utrymme för att kunna konkurrera på allvar mot de större europeiska ligorna.
Däremot kommer talanger fortsatt att fostras, fotbollen på såväl pojk som flicksida i Sverige är fortsatt stor.
För de allra flesta tror jag att det är bättre att som ung stanna i Sverige, att lämna först efter 19-20 årsåldern. Få speltid i damallsvenskan bättre än att harva runt i en storklubbs ungdomslag.
I övrigt, WSL är som många säger en ekonomiskt dopad liga.
Man får väl unna tjejerna att tjäna pengar och att sportsligt mäta sina krafter mot de bästa.
Men frånsett Arsenal kan man däremot inte säga att publikintresset är högt. Chelsea tillhör toppen, rentav tvåa med ca 4000 åskådare i snitt, något som dras upp av London derbyn. Det i en stad med typ hela Sveriges befolkningsmängd.
Rätt galet att tjejerna där kan tjäna flera miljoner per år. Hur tusan ska en klubb som överlever med hjälp av medlemsavgifter, ungdomscuper och korvförsäljning kunna konkurrera?
I en europaliga formad något i stil som NHL skulle kanske framförallt Hammarby kunna vara med och konkurrera publikmässigt och därmed även få sponsorers uppmärksamhet.
Skapa någon form av hållbarhet.
Tänk att man i en sån liga kräva att typ 75% av truppen/ startelvan måste vara homegrown. Konkurrensen mellan länderna skulle bli helt annorlunda. Lagen skulle kämpa om att behålla sina bästa inhemska spelare.
En europeisk superliga för damfotboll skulle troligen vara gynnsam för att bredda sporten.
Ge ett starkare intresse för sitt/ sina nationella lag. Troligen även gynnsam för övriga lag i landet som fortsätter att tävla på nationell nivå.
Idag har man gett England tillåtelse att styra hur man vill, talangerna dras allt starkare dit.
Så kommer det troligtvis också att fortsätta. Svenska lag och de allra flesta andra se sina talanger försvinna och spela i B och C ligor.
Inte för att dem är dåliga på att fostra fotbollsspelare utan för att världen accepterat att i England får pengaflödet vara lite tveksamt, bara det är i stora mängder nog.