Citat:
Ursprungligen postat av
Svensklistan
Men är inte detta fett toxic? Att det skulle vara pinsamt att ha en pojkvän?
De pratar om att tjejer känner skam över att vara med killar?
Fast de sa i klippet at det handlar om killar som är dåliga mot dem och då blir det med "pinsamt" mer förklarligt.
Män uppträder illa, socialt konstiga män får flickvänner och uppträder sedan fel genom dåliga kommentarer bland folk, är otrogna och försöker systematiskt ragga på oss singelkvinnor. Förstår väldigt väl om de kvinnorna skäms över männen de är tillsammans med. Som om det beror på dem att män är fula och inte på männen.
Skulle inte du skämmmas om du hade en brud som låg med andra och dessutom lät alla veta om att hon strulade omkring (för att det officiellt skulle innebära att du inte dög för henne) och dessutom uttryckte sig knasigt socialt?
Om inte, hur får man er män att skämmas då? Ni skäms sällan över era egna beteenden och vad ni säger iallafall. Tror ni inte skulle tycka det var så kul att behandlas såsom ni behandlar.
Gällande klippet så sa de att kvinnor mår bra simglar och jag förstår faktiskt inte varför män reagerar så hårt och illa på att många av oss väljer singellivet framför att känna desperation över en relation?
Efter vår civilisations historia med män som gnäller om att de "inte söker seriöst", "inte vill ha något förhållande just nu", "inte är redo för att stadga sig", inte vill ha barn ännu" - så
kränks männen av att vi kvinnor tycker att det inte är så viktigt det där med att leva med en man.
Som om kvinnor är skapta för att alltid anpassa sig efter vad de vill och sitta som hundar och vänta på att få någon belöning för "gott beteende".
Jag tror att män måste börja omprogrammera sig till att uppleva det där de påstått att de har utan kvinnor och barn, på riktigt. För tydligen så innebär jämställdhet att alltfler lessnar på män, på riktigt.