Citat:
Ursprungligen postat av
Tanach
Södertälje kommun har hittat ännu ett så kallat svartboende, den här gången i en industrilokal i Oxelgrenshagen där ett bilvårdsföretag haft folk boende ovanpå tvätten. Miljöinspektörer gjorde ett tillslag i slutet av oktober och hittade madrasser, kläder och andra personliga saker i ett kontor som gjorts om till bostad. Det fanns till och med dusch och byrå fylld med kläder.
Kommunen har nu beslutat att boendet ska stängas, och företaget riskerar vite om någon bor kvar.
Det här är inte första gången Södertälje hittar folk som bor i industrilokaler. Kommunen har de senaste åren gjort flera liknande upptäckter, bland annat i verkstäder och lager – ofta kopplade till lågavlönat arbete eller företag som försöker spara in på hyror.
Frågan är hur utbrett problemet egentligen är och varför människor tvingas bo så här. Handlar det om dålig tillsyn, fattigdom, eller människor som hellre bor nära jobbet?
Du hittar sådana ställen i sämre industriområden överallt i Stockholm.
Sett det i Årsta, Hagalund-Solna, Vinsta/ Vällingby, Märsta industriområde.
Papperslösa som bor i skabbiga lokaler.