Citat:
Ursprungligen postat av
ZlatanMania
Nej nej men hade vi varit mer snabba på bollen och fått Yohanna affären bekräftad hade han lika gärna kunnat va kvar vilket jag gärna hade velat.
Ja det är ju en balans med åldersstrukturen och just Sotte är jag smått oförstående kring och hade hellre haft kvar Isherwood men Besirovic å Nordfeldt är såpass nyttiga för laget att förlängningarna är logiska.
Ps.
Iofs men man brukar ha en viss känsla eller förmåga att avgöra när det är genuint eller bara snack.
Just i fallet Yohanna är det oerhört tydligt att du har rätt, ett sånt här extremt genombrott skulle ingen kunna förutse för bara nu i februari visste knappt nån vem han var.
Gnaget har ju i en kommuniké i vintras klargjort att man MÅSTE sänka spelarkostnader med 50(!) miljoner, så det går lite i linje med mitt resonemang om att det är slut att betala för förhållandevis dyra åldersmän så som Celina.
Gnagare får inse att det kommer bli fler värvningar av billigare potensial-spelare som Nissen, Helm, Yohanna, Teribe samt att Geiger, Röttotten (Gustavsson?), Victor, Redkin, Filling och sådana spelare från egna led kommer få allt mer speltid.
En svår balansgång att nå sportsliga framgångar med sådan strategi. Gör man det bra så blir man fort en maktfaktor i svensk fotboll, men får man inte utdelning så kan Superettan vara en realitet.
Gnaget var roligare och följa när man inte visade någon som helst förståelse för hur man bygger långsiktigt och istället värvade Guidetti och tog andra populistiska beslut.