Citat:
Ursprungligen postat av
Sven5678
Har du någon källa på det, låter märkligt med 78%. Valmyndigheten för ingen stat på andel män kontra kvinnor som röstar. Däremot vet vi att i riksdagsvalet 2022 röstade 85 % av kvinnorna och 84 % av männen och att det finns ca 5,3 milj män och 5,2 milj kvinnor. Av dessa är 8.3 milj över 18 år och 7.5 milj röstberättigade.
Men du har nog rätt gällande könskampen vid valurnorna, det är kartlagt och påverkar framför allt SD negativt mer än andra partier positivt
Intressant. Påståendet om ”78 % kvinnoröster” är rent hittepå. Det finns ingen sådan statistik och Valmyndigheten delar inte ens upp röster efter kön. Det riktiga valet 2022 såg ut så här: ungefär lika många män som kvinnor röstade, och valdeltagandet skiljde bara en procentenhet.
Det intressanta är alltså inte siffran – utan varför vissa så gärna vill sprida den. Det är ett klassiskt knep: skyll valförlusten på ”kvinnorna” i stället för att granska sin egen politik. Då slipper man ställa den svåra frågan: Varför litar inte fler kvinnor på oss?
Ja, kön spelar roll – SD har fler manliga väljare och tappar när kvinnor mobiliseras. Men det beror inte på biologi eller konspirationer, utan på politik, tonläge och förtroende. Att ropa ”kvinnor förstör valet” är mest ett sätt att slippa göra hemläxan. Det avslöjar mer om svag självkritik än om valresultatet.