Citat:
Ursprungligen postat av
swimmingpool
Tack! Jag hade nog laddat ner bilden från nån annan sida.
Jag har gjort en del 3D-modeller i AutoCad i mina dar, och det här underlaget skulle vara en mardröm - bl.a. saknas en grundläggande måttsättning.
Ett tips för att förstå ritningar är bl.a. att förstå betydelsen av linjer: heldragna kan betyda vad fan som helst, streckade i huvudsak något av betydelse framför eller under det man betraktar, streckprickat något bakom eller ovanför dito. Streckat här är också var i planen sektionerna är tagna, med pilar utanför ytterväggarna som anger åt vilket håll sektionen ses.
Annat för att öka förståelsen är att pilar i trappor anger väg uppför. Trappor och t.ex. hisschakt är bra för att förstå de olika planens förhållande till varandra - de hoppar ju sällan i sidled.