Citat:
Ursprungligen postat av
Timothy.McVeigh
Nu är det intressanta inte vad du citerar utan det du utelämnar.
–Sverigedemokraten Pia Sterner var den enda ledamot som röstade emot Linda Larsson förslag att stoppa våra granskande interpellationer om Resecentrum och Kalvholmsbron. Det ska hon ha stor respekt för. Övriga 42 kvarvarande ledamöter röstade tysta och utan kommentarer för Larssons och styrets förslag, kommenterar Peter Sörensen (KPL).
Så samtliga partier i kommunfullmäktige röstade för att stoppa Peter Sörensen vilket även han själv påpekar men du vinklar det till att sossarna stoppat ett politiskt beslut, varför pekar du bara ut S när det var samtliga partier utom SD som var skyldiga?
Kan du ha en agenda...
SD har åtta mandat i Karlstad, om samtliga utom Pia var enda ledamot som röstade emot, hur kan du då säga att alla utom SD var skyldiga?