Citat:
Ursprungligen postat av
McCarthy01
Jag har själv ett 23-årigt alkoholmissbruk i bagaget men varit nykter u 6 år nu,har börjat plugga på Komvux och ska börja arbetsträna. Men jag noterade ofta när jag var daglig besökare på Systembolaget hur samma, ofta rätt välstädade personer, besökte bolaget efter kl 16 varje dag, när man själv bara var där för att skaffa påfyllning, precis som du med noterat. Ofta var det några öl och en kvarting, det ser ju lite bättre ut att komma den tiden och handla lite, än att som jag och de jag drack med gjorde, gå därifrån med 4 fyllda kassar, kanske 2 ggr om dagen.
Det finns i generna, då både farsan, morsan och morfar har varit hårda på flaskan i perioder, även om morsan nätt och jämnt skötte sitt jobb, samt en uppväxt i ett hem där morsan och hennes karl (min styvfar) ofta gick omkring på fyllan, på helgerna även under dagtid. Jag fick ta mycket ansvar redan som 7-åring och fick ta hand om mina 3 småsyskon ända fram tills jag var 17 och kastades ut hemifrån, med en styvfar som ofta blev aggressiv och ibland våldsam på fyllan, så att man typ fick trippa på tå för att inte göra honom upprörd.
Ja, jag har umgåtts med de värsta alkisarna och knarkarna, men har försökt sopa igen spåren så gott jag kunnat och ser idag fräschare ut än någonsin, enligt flera. Det går att ändra på livet bara man har stark vilja och motivation.
Låter strålande att du vänt ditt liv. Beklagar din tuffa uppväxt - vilken förmodligen varit en av anledningarna att du själv trillat dit, förutom det genetiska. Min erfarenhet är dock att många eller de flesta (iaf de jag stött på) i det närmaste varit absolutister, med tanke på deras gener, och vad de sett för skador missbruk kan göra.
Nej, jag har ingen verklig uppfattning alls kring "klientelet" jag beskrev, jag har aldrig varit någon större festprisse, druckit minimalt genom alla år, alkohol är inte min grej. Jag baserar "typen" jag beskrev enbart på de personer jag känner och känt som arbetat på Systembolaget genom åren. De ger en hundraprocentig samstämmig bild av vem som är den gemene alkoholisten och de trognaste kunderna. Klicken utåtagerande och illaluktande i sjaviga kläder är procentuellt liten på det stora hela, men det är ju dessa snedseglare som drar blickar och näsor till sig, av förklarliga skäl.