Vad är det för fel på länsstyrelsen i Norrbotten? Varför får ägaren ha kvar hunden? Någon som vet något?
https://www.pt.se/nyheter/arvidsjaur...nkorg/r24znxvj
Citat:
Hund måste ha munkorg efter ha bitit barn i underläppen
En hund i Arvidsjaurs kommun har bitit både barn och vuxna flera gånger – en gång så allvarligt att ambulans behövde komma. Nu har länsstyrelsen beslutat att hunden måste ha munkorg.
När ägaren är på besök hos en bekant under sommaren 2023 lämnas hunden utan uppsyn tillsammans med ett barn. Av någon anledning biter hunden barnet i underläppen och barnet tas till en vårdcentral, men enligt ägaren behöver såret inte sys. Händelsen polisanmäls.
Cirka två år senare polisanmäls ytterligare en händelse – då har hunden bitit en person i armen. Enligt ägaren händer det efter att hunden fått ett ben och personen böjer sig fram för att klappa hunden.
"Bitskadan blödde och behövde sys, ambulans tillkallades till platsen", skriver länsstyrelsen.
Länsstyrelsen anser att ägaren har brustit i sitt ansvar och tycker att det finns risk för att något sker igen. Därför har de bestämt att hunden ska ha munkorg när den är utomhus och på platser där den kan möta människor och djur. Hunden ska även hållas i ett fast koppel med en längd på högst två meter.