Citat:
	
		
			
			
				 Ursprungligen postat av 
hakro807
			 
			
Så hur har USA löst situationen? Jo, de har givit indianerna en fri rätt att bosätta sig i hela landet liksom givit dem egna områden med visst självbestämmande.
Motsvarigheten i Mellanöstern är precis det som väldigt många företrädare för palestinierna begärt under väldigt många årtionden. En juridisk status likvärdig med de inflyttade judarna och en obegränsad rätt att återvända till de historiskt bosatta områdena.  
Hade USA agerat som Israel hade de med hot om avrättning förbjudit indianerna att lämna sina reservat, en politik som kanske var acceptabel i slutet av artonhundratalet men knappast i början av tjugohundratalet. 
Och de årtal jag nämnde är inte kopplade till enskilda individer utan till konventioner som tydligare etablerade länders rätt till sitt territorium. Alltså en tydlig skillnad mot tidigare accepterade strukturer där områden kunde byta tillhörighet genom ockupation och annektering.
		
	 
 
Lösningen som du pratar om som de har i USA fungerar inte i Israel förstår du väl? För det första så bor det massa araber/muslimer i Israel. De till och med sitter på valbara platser som politiker.
Men anledningen till att det inte går att fritt blanda in muslimer med judarna är för att det är väldigt många som ser som sin livsuppgift att utrota judarna enligt islam. De finns filmer väldigt många år tillbaka när de lyckas ta sig in till judarnas om råden och som vilda djur hugger ihjäl helt vanliga judar med kniv. Spränger skolbussar fulla med barn, spränger bomber lite här å där. Lite skillnad mot indianerna va?
Om indianerna skulle sagt att det var i deras religion så att de skulle utrota amerikanerna och faktiskt gjort det så skulle givetvis de indianerna satts i inburade områden. Det begriper du väl?
Hur tror du vi i Sverige skulle gjort om norrmännen plötsligt skulle erkänna sig till en efterbliven religion som hävdade att svenskarna skulle utrotas och att norrmännen skulle ta allt land i Sverige? Om nu de flesta norrmän erkände sig till detta och så fort de kom in i Sverige så var det vanligt att de tog fram någon kniv och började hugga ihjäl svenskar. Kvinnor, barn och så blåser en norrman ut en skolbuss med en självmordsbomb. Ibland skickar de raketer in mot vanliga Svenskar i Göteborg.
När någon försöker tala med norrmännen och be dem sluta och ta sitt förnuft till fånga så svarar de bara med manisk blick att de ska döda alla svenskar och ta landet.
Du begriper att vi skulle sluta släppa in norrmännen mer då efter ett tag va?
Nu har det dock blivit så farligt för judar i Europa (Sverige, England etc) att judarna inte vågar vara kvar här och börjar fly. Allt för att muslimerna och vänstersnusket har blivit en för farlig gemensam kraft och anammat nazismen.