Citat:
Ursprungligen postat av
kalkryggar
Jo visst att du skiter i det, men människor pratar om väldigt mycket saker som man kan skita i också.
Fast om du skenar iväg och får såna mentala bilder av vanliga samtal så ska du nog vara försiktig med att prata med folk över huvud taget. Jösses Amalia säger jag.
Som sagt, människor i alla möjliga kretsar pratar sex, bajsmetoder och annat som kan tänkas vara äckel så varför skulle de inte klara av att tala om pornografi för? Låter stelbent.
Om TS inte onanerar samtidigt som TS konsumerar pornografin så är hen läskig.
Nu är det ju inte direkt som att jag får mental ärrbildning och inte kan sova på nätterna om någon berättar om sin onani. För övrigt beror det ju lite på kontexten. Under värnplikten pratade vi väl inte om annat än om porr, onani och bajs. Faktum är att folk öppet låg på luckan och läste porrtidningar som fanns på den tiden. Visserligen fanns det väl någon osynlig gräns vid att ligga på sängen och bläddra en porrtidning och att börja hala fram kuken medan man läste. Det hade antagligen inte accepterats.
När man börjar närma sig, jag drar till med trettioårsåldern, får man väl ta för givet att man lämnat kiss och bajshumorn bakom sig. Att skämta om att du runkade i polarens termos är helt enkelt inte roligt längre. Inte varken stötande eller skrämmande. Bara helt enkelt inte lustigt längre. Lite som att Bellmanhistorier upphörde att bli roliga runt tonåren eller så. En tjugosjuårig man som drar Bellmanhistorier i lunchrummet framstår ju också som lite eljest.
Det är ju alltså en sak om man är ett grabbigt gäng som älskar att snacka kuk, röv och Eddie Meduza. Bevisligen är de inte i dylika kretsar som TS rör sig. Eftersom de ogärna vill höra om hans porrvanor. Man får ju kanske ha lite fingertoppskänsla. Det betyder inte att man skäms för något, för att man kanske struntar i att nämna det.
Men det här tangerar ju sfären med en del folk som stolt ofta säger
"Jag är inte rädd för att säga vad jag tycker!" =
"Jag har inget filter eller social taktkänsla, så jag bara säger vad som ploppar upp i hjärnan. Jag kan inte riktigt rå för det, så jag försöker att få det att låta som en cool modig pryl istället". Liksom, bara för att du inte är rädd för att säga att Anders brud är ful som stryk så är det inget du måste säga. Inte heller får du modighetspoäng för hur orädd du är. Och bara för att du inte skäms för att du kollar porr så måste du väl inte berätta om det.
Men det där brukar ju nog de flesta känna av när det funkar eller inte. Tydligen nu inte TS då.