Citat:
Ursprungligen postat av
eldrattan
Harregud säger jag, om du bara visste vilka förflyttningar som skett genom tiderna?! Jag orkar inte ens nämna vad som hände under och efter WW2. Tyskarna framförallt fick bollas runt rejält, tyskland skulle styckas av mellan olika länder. Grekland och Turkiet bytte lite befolkningen på olika städer. Var någon miljon greker som helt plötsligt fick packa ihop och dra iväg från Konstantinopel. Värt att notera att dessa hade en nationalitet och en nation. Inte något tält på en bit inmutad ökenplätt.
Ändå lite lustigt att du höfta till där med sådant årtal där just judarna blev fördrivna. 4000år, då var det väl bara öken, fast skala bort strax över 1000 år. Då blev ju faktiskt just Israeler fördrivna av perserna (dagens iranier) och deras land var ockuperat i över 2500år mellan olika arabfolk, romare etc. Fast hur ställer du dig inför det när du ändå är där och nosar på händelser så långt bak i tiden?
Du vet att de är andra internationella lagar som gäller nu med förr?
Varför jag tar upp historia är ju för att JUDARNA anser sig ha rätt till området och de visar sig ju att de faktiskt inte var där först för varför skulle i så fall judarna kriga sig in i detta området?
Så du tycker man ska räkna från när de passar för att se judarna, så alla andra religioner och människor som härstammar från samma grupp har inte samma rätt till landområdet så då anser du alltså att visa personer ska ha mer rätt till ett område än andra??
Så varför kan ni aldrig anse att de Israel gör är fel om ni nu anser att alla andra gjort massa fel förut??
Därför också jag frågar varför judar som har noll koppling till ett område har mer rätt till detta område än de ser lever där...
Samtidigt är de väldigt konstigt att man måste flytta till mellanöstern för att bo i Israel men man måste skövla skogen för att sätta dit gran, tall och björk med andra europiska växter undrar israeler varför dessa börjar brinna när de blir för varmt..
Så fortfarande varför ska folket i Gaza flyttas bara för att Israel vill ha mer mark? Så får då folket gå in och begära att israelerna och Israel tar bort sin ambassad i Sverige för där bodde folk för flera tusen år sedan??