Citat:
Ursprungligen postat av
Kraftkarl
Efter en tid så avtar kolsyran dock bevaras den längre på aluminiumburkar än PET-flaska och glas. Sötningsmedel bryts ner fortare än socker, efter en längre tid förändras smakprofilen. Finns inte en chans att kolsyran finns kvar i någon betydande form efter tio år.
Vart menar du att kolsyran tar vägen? Menar du att kolsyran skulle reagera med andra ämnen på molekylnivå och skapa nya ämnen?
En aluminiumburk är helt tät, till skillnad från en PET-flaska som har en viss genomsläpplighet i plasten. Glasflaskor håller också bra en längre tid om kapsylen sitter som den skall. Återigen egna erfarenheter från lagrat öl som stått i 15-20 år utan att tappa kolsyra.
Jag är ingen kemist och kan inte uttala mig om hur nedbrytning av socker/sötningsmedel fungerar, men min uppfattning är att det är syre och/eller ljus som påverkar nedbrytningen. Det är betydligt mindre syre (luft) i en burk än vad det är i en flaska, eftersom flaskor sällan fylls precis till toppen, och aluminium har noll ljusinsläpp.
Att smaken ev. ändras är en sak, men det finns inget i en vanlig kolsyrad läsk som blir "dåligt", dvs. farligt att dricka.