• 1
  • 2
2025-09-20, 05:58
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bone Collector
Exakt.

Att låna pengar för att investera är smart, och gör en bara rikare i det långa loppet. Förutsatt att investeringarna är vettiga.

TS tycks tro att skuld = negativt. Det är bara negativt om man sätter sprätt på pengarna utan att använda de lånade pengarna till något vettigt.

Sverige är inte som Grekland, vilket TS tycks tro.
Är pengarna öronmärkta? Om så är fallet varför skapar inte staten en ”kärnkraftsobligation”?

Obligationen hade fyllts på ett par timmar och staten hade varit lagligt bunden att spendera varenda öre på kärnkraft. Istället väljer man att låna rent generellt och sänka skatter/konsumera krigsmateriel för pengarna.

Svenska staten hade kunnat finansiera hur många smarta investeringar som helst med öronmärkta obligationer där det var upp till individuella svenska sparare/investerare att finansiera eller inte finansiera projektet.

Istället är det sinnessjuka projekt såsom Northvolt som finansieras av ”experter” där individen inte har något att säga till om. Det finns ingen politisk kreativitet och inget förtroende för individen i Sverige. Sverige har blivit ett sovjetiskt central planerat land.
Citera
2025-09-20, 11:20
  #14
Medlem
kostnaden för ny kärnkraft får man nog ta gånger 2? (även om man inte anlitar den här byggfirman)

"Badhuset i Kiruna blir ännu dyrare – notan nu 1,37 miljarder

Rekorddyra badhuset i Kiruna försenas – igen
UPPDATERAD 1 SEPTEMBER 2025PUBLICERAD 1 SEPTEMBER 2025
Kirunas nya badhus försenas än en gång. Anledningen är att en rad brister har upptäckts i samband med besiktningen av miljardbygget."

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/no...-forsenas-igen
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in