Citat:
Ursprungligen postat av
Dofterna
För att Hamas/Palestina är fattigt och Israel är rikt.
Det där är ett problem jag har med vänstern. Jag förstår inte heller deras gullande med trasproletariatet (underklassen, pundarna, de arbetslösa), båda Marx och Lenin hatade dessa och kallade dem jordens avskum. I Sovjet blev du bokstavligen tagen av polisen om du vägrade jobba, något vissa bortskämda "give me free stuff"-vänstermongon inte verkar förstå.
Palestina är dessutom religiösa dårar, vilka de flesta kommunistiska stater slänger in i omskolningsläger. Ateismen är en central grundpelare för marxismen.
Kommunismen skall handla om den arbetande befolkningen och att de ska ha ett bra liv. Vill man hänge sig åt förtrycka minoriteter finns liberalismen, kommunismen handlar om majoriteten och den stora massan.