Citat:
Ursprungligen postat av
najah-al-shammari
Varför väljer propalestinier att demonstrera utanför en skola? Tror de barnen kommer förändra Israels ståndpunkt?
Knappast. De gör det för att de vet att chansen att få uppmärksamhet är större om man gör något som sticker ut. Som att demonstrera utanför en skola. Om de hade samma demonstration på något mer neutralt ställe skulle det inte ge samma sekundära uppmärksamhetseffekter.
Eventuellt tycker väl några att det är en bonus att få jävlas med judiska barn och föräldrar.
Citat:
Ursprungligen postat av
najah-al-shammari
Varför bjäbbar den moderata kulturministern och moderaternas gruppledare? Verkar det inte mer effektivt agera för en lagändring om de ogillar spektaklet?
Att ändra på lagar är ett stort jobb, särskilt när det gäller sånt som rör yttrandefrihet och demokrati. Att de gnäller är också praktiskt för det sätter vänstern i en sax. De vill helst inte fördöma eller ta avstånd från pro-palestinagrejor men om borgarna ställer till liv måste de ta ställning.
Det hela är med andra ord mest spel för gallerierna för båda sidor.