Citat:
Ursprungligen postat av
MaleFeministWeasel
Vilka specs anser ni var de mest avgörande vid köp av ny datorskärm eller TV?
Är det stor praktisk skillnad på 120 hz kontra 60?
Annan fråga. Funkar det bra att ansluta en skärm med någon form av adapter. Skärmen har bara displayport och VGA. Datorn bara HDMI och USB-C.
Tack!
Det är litet extra knepigt att gå HDMI => DP (medan det andra vägen går lätt som en plätt bara med en kabel).
Men det finns massor av s.k. aktiva adaptrar, så det är inget större problem. Det viktiga är att veta att det inte går med en sladd med HDMI i ena ändan och DP i den andra (den funkar bara om det är datorn som har DP och det är skärmen som har HDMI).
Om du har en modern USB-C utgång på din dator kan det också vara möjligt att använda en docking station (dockningsstation på svenska?). De finns i alla möjliga och omöjliga konstellationer (nåja, bara nästan

), också med DP-utgång (både DP och HDMI är inte ovanligt). Då körs videosignalen från datorn till dockningsstation via USB-C, och från dockningsstationens DP-utgång till DP-ingången på skärmen. Dockningsstationer används mest tillsammans med laptoppar, men de funkar i allmänhet också med vanliga datorer. Vissa dockningsstationer kräver att man förser dem med el för att fungera bra, vilket vanligtvis också görs med en (annan) USB-C sladd (som kopplas till en strömplugg för att få ström).
Mitt råd är att köpa en aktiv "HDMI => DP"-omvandlare om din dator är en "bordsdator", men att köpa en dockningsstation om din dator är en laptop. Med rätt dockningsstation kan du koppla nätkabel, tilläggsutrustning (extra keyboard, mus, kamera etc.), skärm(ar) osv. till dockningsstationen och behöver bara plugga in dockningsstationens USB C-sladd i din USB C-port för att allt ska funka.
Oberoende om du väljer en aktiv omvandlare eller en dockningsstation ska du kolla att både de och kabeln klarar av den resolution och uppdateringsfrekvens du tänker köra. 4K/60 hz är rätt vanligt, men det finns billigare versioner som klarar t.ex. bara 4K/30 Hz. Det blir ju litet olyckligt om din kabeln/omvandlare blir den begränsande faktorn, trots att både datorns grafik(kort) och skärmen skulle ha klarat av bättre upplösning/frekvens.
Om du ser till att du vet vad du gör kan du köpa en dockningsstation/adapter rätt förmånligt från Aliexpress eller motsv., om du inte har full koll är det bättre att betala litet mera och ta närmaste dator-/teknikbutikkedja...