Citat:
Ursprungligen postat av
Jumpingonthemoon
Jag säger inte att det är omöjligt. Men jag menar att det inte är särskilt troligt.
Du säger att det är tillräckligt osannolikt för att det är troligare att han blev sprängd, skjuten av en drönare eller av ett annat vapen. Teorier som det idag finns absolut noll stöd för.
Det finns rätt gott om stöd för att han sköts med en 30-06 i bevisningen. Man hittade en 30-06 i närheten av brottsplatsen, kulfragmenten man tog ur kroppen säger inte emot att det var en 30-06. Till och med de galnaste konspirationsteoretikerna argumenterar inte emot att en 30-06 skulle ha avlossats på platsen utan de medger att det har hänt fast kulan istället skulle ha träffat ett block ballistisk gel och att ljudet av skottet skulle utlöst en sprängladdning.
Man får titta på hela bevisningen, det finns en massa saker som pekar på TR men du verkar avfärda det för att du tror att det är omöjligt att en 30-06 inte ställer till större skada (vi vet för övrigt inte hur mycket skada den ställde till med, obduktionsrapporten är inte släppt).