Citat:
Ursprungligen postat av
Henselon
"Grovt" narkotikabrott var ju en aning överdrivet.
50g säljer ju en langare I typ Kortedala på några timmar, om ens det, speciellt om det varit "torrt" några veckor! Peanuts!
Nej, Flickan borde släppas per omgående, häktestiden från i fjol borde vara mer än tillräckligt straff!
Om man hade bedömt att hon inte själv tänkte ha 50g kokain för eget bruk, utan sälja det vidare hade straffet i Sverige kunnat hamna på 7 års fängelse.
I Storbritannien ger 50g kokaininnehav till försäljning tydligen upp mot 10 års fängelse.
Domstolen i Dubai bedömde att hon planerade att sälja kokainet vidare och hon fick ungefär det dubbla fängelsestraffet mot vad hon hade fått hemma eller i Sverige.
Inte så mycket att bråka om i det erkänt narkotikastrikta Dubai som dessutom har dödsstraff i straffskalan för narkotikabrott.
Hon kommer nog aldrig göra om det, kommer ju aldrig få chansen att komma in i Dubai igen om hon efter avtjänat straff utvisas.
Dock har hon sannolikt bidragit till att ett antal personer nu inte vågar göra samma sak, i vart fall inte i Dubai.
Vilket är exakt vad målet för narkotikapolitiken i Dubai handlar om.
Se och avskräckas. Lära sig att om huvudet är dumt får hela kroppen lida.