Citat:
Ursprungligen postat av
Tråknick
Bra poäng med livsmedelscertifieringen! Jag har ju bara använt vanlig skurhink tidigare, sen är det ju inget man håller på med året om och dricker ofta. Men skulle jag vilja få för mig att lagra detta, eventuellt jäsa det vidare så får jag ju hitta en annan lösning, ska hålla det i bakhuvvet.
Snackade med en kollega från England en gång och han sa "all you need is a bucket" och det tog väl skruv, historiskt har man ju bara haft äppeljuice i en hink ståendes, man behöver ju inte ens tillsätta jäst eller annat för allt finns ju i frukten själv, åtminstone om man snackar om äpplen som man vet var de kommer ifrån.
Det stämmer ju såklart. Det är lätt att gå till överdrift när det egentligen inte är så komplicerat eller känsligt. Däremot var det inte speciellt lång hållbarhet på cider och öl förr i tiden när man sket i/inte kände till detta.
Tror som sagt att det kommer bli dundercider av detta.