Citat:
Ursprungligen postat av
sealstryper
Jag har sedan början av 70-talet aldrig träffat på någon invandrare varken i skogen eller på sjön och det har ingen jag känner heller.
Har heller aldrig hört talas om att invandrare finns någon annan stans än i bebyggelsen.
Utifrån detta anser jag att de inte är naturintresserade .
Däremot förefaller de vara intresserade av bidrag och barnalstring eftersom de flesta verkar vara lediga hela tiden och ha en skrälldus ungar som springer runt.
Araber och annat ökenfolk är vana vid öppna vidder, skogen skrämmer de.
Det är något okänt och farligt och man kan gå vilse och kanske aldrig hitta vägen tillbaka.
I den mörka skogen kan dölja sig olika väsen.
Det stämmer att svenskar älskar att vistas i naturen men jag förstår inte svenskarnas rädsla för svampar.
Visst plockar svenskar svamp, mest kantareller som är lätta att känna igen men jämfört med Polen är det väldigt lite folk som plockar svamp.
I Polen när vid den här tiden är det jättemycket folk i skogen, många går dit redan 6 på morgonen för att annars blir allt upplockat.
Det är en folkrörelse.
Medan i Sverige ser jag mest polacker och juggar som plockar svamp.
I Polen torkar och marinerar man svamp och använder i många maträtter, som fyllning i piroger, bigos (brunkol), omletter , steker med smör, svampsoppor, pizza och såser.