Citat:
Ursprungligen postat av
526
För att de finns en stor övertro på vad AI kan göra och vad människor faktiskt gör. Inte så att AI är inkompetent, men det behövs människor som styr allt och som får AI att jobba. Det kommer försvinna jobb som går ut på att utföra repetitiva sysslor på dator, men det kommer uppstå nya jobb som går ut på att använda AI på olika sätt.
Det blir obegripligt när du skriver att det "finns en stor övertro" på AI. Vad är det du pratar om och hur är spaningarna fel?
Vad är det för jobb som kommer uppstå? Problemet är att de som ska använda AIn redan är anställda på företaget. Därför uppstår det inte så mycket jobb. En väldigt liten del nu i början av den period vi är inne i nu kommer att behöva vara en koppling mellan AI och företag. Det beror endast på den enorma inkompetensen hos företagarna. Men när de har lärt sig eller när de ungdomar som växer upp idag startar företag så kommer de att ha den kompetensen från skolan. Då kommer de som idag bygger AI-agenter inte heller att behövas.
Citat:
Ursprungligen postat av
EnCarte
Även i Sverige blir det helt automatiserade receptioner på sjukhus, du anmäler dig själv när du kommer och identifierar dig med Bank-Id. Vilka som anmält sig syns sedan på personalens skärmar. Men det är inte AI, bara datorprogram.
Ja det är det som går under automationen. Så vi bör egentligen skriva mer korrekt att det är AI och automationen som kommer ta över jobben.
Men jag tror inte vi är speciellt långt ifrån att ha även i Sverige receptioner där vi faktiskt möter en AI som talar till oss och kan avgöra olika saker när vi anmäler oss i receptionen. Samt att den bygger på en AI-modell när vi kommunicerar med den.
Vi är nog faktiskt inte så långt ifrån att det är en AI-modell som kommunicerar med en AI-modell när ett besök bokas hos sjukan, frisören, bordsbokning etc. Google har för flera år sen redan visat prov på detta där besök har bokats och den som tog emot bokningen inte hade kunnat gissa att det var en AI som bokade besöket.