• 3
  • 4
2025-08-22, 22:58
  #37
Medlem
Så länge denna "aktieexpert" inte säljer en kurs/tar betalt för discordgrupp, så kan det vara intressant att läsa vad den skriver.
Citera
2025-08-22, 23:13
  #38
Medlem
Det är stor skillnad på innehållet i papperstidningen och på webben. De som skapar content för webben har mycket friare tyglar. Långt ifrån allt på di.se hamnar i tidningen.

Det är den mest seriösa tidningen vi har, före SvD.

Det är inte en tidning för primärt aktietips som många tycks tro.
Citera
2025-08-22, 23:44
  #39
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pontiac-Garage
I DI ser man i vart fall nån gång i veckan intervjuer/reportage med random folk som tituleras "aktieexperter", men som för 99.99% av befolkningen är totalt okända. Brödtexten (för att läsa mer än så förväntas att man är betalkund) är ofta nåt i stil med "så investerar han en miljon just nu" eller dylikt, vilket ju är blaj, dessa "experter" vet väl lika lite om börsens utveckling det kommande året som vem som helst, ändå ska de ta upp plats i DI? Var ligger nyhetsvärdet?

De råd som "experterna" ger är allt som oftast totalt nonsens som inte har nån substans, typ "ha inte för en ofokuserad portfölj just nu" och dylikt, tack för de tipsen liksom

Har DI nåt intresse att kränga skitaktier till lättlurade folk? Eller var ligger vinsten?

Följdfrågan är ju varför någon frivilligt betalar grova pengar för att läsa DI? Bjuder tidningen på exklusiva insikter i bolag som man inte kan läsa sig till annars? Extremt pricksäkra analyser?
Står det nånting av värde över huvud taget?

DI är då desperata att skaffa läsare att som ”bjuder” på tre månader gratis prenumeration när man skaffar Avanza, men skulle man råka glömma att säga upp prenumenationen innan tiden löpt ut binds man upp till ett års betald prenumenation. För typ 370 spänn per månad.
Sån rutten desperation tycker jag talar för sig själv. Ändrade inte min åsikt efter att ha läst skiten under ovanstående tidsspann heller.

Och ja, givetvis försöker DI lyfta fram aktier som på ett eller annat sätt gynnar dem själv precis som de allra flesta.
__________________
Senast redigerad av journeyman2k 2025-08-22 kl. 23:46.
Citera
2025-08-23, 10:10
  #40
Medlem
Paris24s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kraftfoder
"Kvällspressen" eller DI:s "råd" om marknaden är urbota dumt om man är kär i sina pengar.
Pressen är intressant om man följer deras "råd" men tvärt om.
Alltså att "sälj dina aktier nu" så ska man köpa.

(Under 90-talets bankkris köpte jag SEB för under 5 kronor aktien.. Köpte hyreshus för vinsten. Flera stycken..)
SEB kostade 5 och Swedbank och SHB 13 kr eller liknande. Jag köpte Ericsson för 3 kr efter IT-bubblan och Swedbank för 18 efter 2008. Man hade velat läsa tidningarna de dagar vi handlade för att se vad experterna trodde. En expert har alltid samma råd som allmänheten redan tänkt på dvs greed när det råder greed och fear när det råder fear.
Citera
  • 3
  • 4

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in