Citat:
Ursprungligen postat av
Matadhamster
Ja det är ett arbete det med, att renovera, fixa och ändra saker hela tiden och inte direkt avkoppling. Annars hade människor inte haft det som just arbete.
Sedan så kan skapandet i sig vara väldigt motiverande men jag tror inte på att arbeta dygnet runt utan återhämtning.
Själv hade jag jättegärna köpt en bostad men med tummen mitt i handen så vill jag inte sova bredvid hatthyllan i 3 år. (Har inte ekonomi för något som inte är påtagligt billigt vilket då hade inneburit renoveringsbehov).
Ett hem ska man leva i. Inte stressas av.
Det diskuteras lite olika i tråden uppfattar jag. Ett renoveringsobjekt är mycket riktigt ett heltdsprojekt i åratal, medans ett hus i bra skick med normalt underhåll är något helt annat.
Begreppet renovera används också om allt ifrån tapetsera om ett rum till att byta ut ett murket tak.
På de flesta går det mer i omgångar, att man gör om ett rum, fokuserar på det nån månad tills det är klart, sen nästa år gör man något annat. Vissa år är det större projekt som tex måla om, bygga en ny altan osv, men att man inte har tid och pengar över till annat är rent skitsnack,
För egen del så kan jag tycka det är rätt avkopplande med praktiskt arbete. Sitta på en byggställning med lite bra musik eller en pod i lurarna, en 3,5'a bredvid målarhinken och så måla på ett nytt lager färg, och sen lite grillat på kvällen när man är klar, det är in riktigt bra sommardag för mig.
Jag funderar mer på det omvända, vad gör folk som bor i lägenhet med sin fritid?