Kanske lite tidig med tråden, men tänkte att vi kan försnacka lite.
Nu är alltså produktionen igång gällande Big Bang Theory spinoffen SFTSTU.
Det är den judiska sitcom magnaten Chuck Lorre som ligger bakom även denna
Nu har han dock tröttnat lite på sig själv och verkligheten och vill utmana sig själv och tittarna med ett enligt honom nytt koncept.
Sitcom komedi blandad med scifi.
Mork & Mindy var nog först där dock. Samt Resident Alien.
Seriens huvudperson är baserad på Stuart ifrån BBT. Själv tycker jag han var rolig i korta inhopp men tyckte inte att hans karaktär kunde bära sig själv när han blev en regelbunden del av casten där
Nu ska han alltså fronta en helt ny serie.
Andra som är klara för serien är en annan av mina favoriter, geologen Bert. Den läspande Barry Kripke m,fl.
Dock det nya konceptet kommer befinna sig i ett sorts multiverse. Då Stuart råkat ha sönder en uppfinning som Leonard och Sheldon gjort, som leder till ett multiverse påväg mot sin undergång.
Lorre har tagit hjälp ifrån Zak Penne som skrivit producerat för bl,a The Avengers, han kan lite om multiverses. Serien kommer röra sig i olika verkligheten där skådisarna ifrån BBT kan komma att dyka upp för gästspel.
Mycket CGI ska det bli med.
Vad tror ni, kommer det att fungera?
https://deadline.com/2025/07/big-bang-theory-spinoff-stuart-hbo-max-details-1236452930/