2025-08-15, 04:32
  #25
Medlem
Ornus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lawnmoverman2011
Har man så pass dåligt omdöme som familjefar så att man köper sex av en ukrainsk tonåring så förtjänar man att bli "granskad" av socialtjänsten.
Ja, men bare om en gjør det i Sverige. Hvis du istedet drar til Tyskland, Danmark eller Nederland hvor alle de ukrainske tenåringene horer seg ut helt lovlig så trenger du ikke granskes, da er barnen trygge.
Citera
2025-08-15, 04:33
  #26
Medlem
Tidvinds avatar
Blir så djävla förbannad av att läsa sånt här. Hur kan man vara så empatilös att man bara för att ha sex väljer att stödja kriminella nätverk som utnyttjar unga krigsflyktingar?
Citera
2025-08-15, 06:22
  #27
Medlem
santos_devilles avatar
Det var ju inte länge sedan någon kastade ut en ukrainsk hora från balkongen på samma hotell. Tror hon dog.

Riktigt sunkställe. Ständigt personer från öst som står utanför och röker. Tror det är mer som ett vandrarhem än hotell för folk kommer i busslast från Balkan
Citera
2025-08-15, 06:44
  #28
Medlem
Gizurs avatar
”mannens minderåriga barn riskerar att fara illa av pappans sexköp.”
Man måste nog veta mera för att förstå orosanmälan. Tror inte att det är standard att göra det enbart pga sexköp. Kanske lämnade han småbarn ensamma hemma, satte han på ”Babblarna” på TV och sa ”pappa kommer snart” och körde iväg för sitt sexköp. Eller något annat som framkommit i utredningen av ärendet.

Hade mannen erkänt och tagit ett strafföreläggande hade frun och familjen kunnat hållits ovetande om sexköpet. Nu är det kört.
Citera
2025-08-15, 06:48
  #29
Medlem
Bismillahmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av anomalign
Vad låter rimligare, att en tonårig krigsflykting skulle arrangera en improviserad e-tjänstbaserad bordellverksamhet åt sig själv i ett hotell och ta 20+ torskar per dag, eller att det (som vanligt) är de kriminella nätverken som ligger bakom?



Ukrainskor utanför Ukraina är i regel krigsflyktingar, dvs väldigt lätta att exploatera för kriminella nätverk. Ditt svammel visar bara att du är en okunnig och elak idiot

Jaja, lite äcklig situation men lev du i din fantasi om att alla är offer
Citera
2025-08-15, 06:50
  #30
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av anomalign
En tonårig ukrainska som enligt artikeln tog emot tjugo torskar på en dag,

En vuxen ukrainsk kvinna alltså.

Lågt räknat 20.000 kr på en dag.

Säg att hon jobbar 6 dagar i veckan, det ger 120.000 kronor skattefritt per vecka. Jobbar hon 50 veckor per år blir det 6 miljoner kronor per år. Hon blir alltså dollar miljonär på att jobba genom att sära på benen 1.5 år. Vilken stark självständig kvinna. Men männen som bidragit med pengar är äckliga torskar tydligen.

Och dessa kvinnor är prioriterade och ständigt i fokus i Sverige. Samtidigt som det ska spottas på män.
Citera
2025-08-15, 06:57
  #31
Medlem
TELAVIV91s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LBeria
Orosanmälan, varför då? På vilket sätt skulle barnen fara illa av farsans sexköp? Låter som ett slags skruvad bestraffning och det ska inte polisen syssla med. Det är åklagare och tingsrätt som ska sköta saken.
Har fått orosanmälningar tre ggr av polisen för saker barnen själva gjort.
Polisen gör sin sak för att lösa själva händelsen och är skyldiga att orosanmäla då barn finns med i bilden så socialen kan göra en bedömning av läget
Citera
2025-08-15, 07:20
  #32
Medlem
Drooids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av santos_deville
Det var ju inte länge sedan någon kastade ut en ukrainsk hora från balkongen på samma hotell. Tror hon dog.

Riktigt sunkställe. Ständigt personer från öst som står utanför och röker. Tror det är mer som ett vandrarhem än hotell för folk kommer i busslast från Balkan

Jag tror du syftar på den här händelsen, även om det var för tre år sedan:
(FB) Malmö, Västra Hamnen: mordförsök på kvinna, hittades på hotelltak (2022-05-05)

Hotellet var då Forenom Aparthotel, troligen samma lägenhetshotell den här gången.
Som jag förstår det så är det ingen reception eller annan personal.

En recension:

Forenom Aparthotel Malmö Varvsstaden
https://www.forenom.com/sv/lagenhets...ll&occupants=1
Citera
2025-08-15, 08:04
  #33
Medlem
Tomtekukars avatar
Alltså, hela den här moralpaniken luktar mer prydhet än omtanke. Prostitution är världens äldsta yrke, men i Sverige ska det alltid låtsas som att det är ”värre än mord”. Bajsnödigheten är total – och nu kryper alla feminiserade män och manshatare fram och vrålar om förbud och föräldraskap, som om folk inte fattar egna beslut. Moralpoliserna är värre än torskarna själva.
Citera
2025-08-15, 08:49
  #34
Medlem
Raktinyllets avatar
Skulle han vara en dålig pappa på något sätt för att han har sex? Vet polisen hur barn blir till?
Citera
2025-08-15, 08:52
  #35
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tomtekukar
Alltså, hela den här moralpaniken luktar mer prydhet än omtanke. Prostitution är världens äldsta yrke, men i Sverige ska det alltid låtsas som att det är ”värre än mord”. Bajsnödigheten är total – och nu kryper alla feminiserade män och manshatare fram och vrålar om förbud och föräldraskap, som om folk inte fattar egna beslut. Moralpoliserna är värre än torskarna själva.

Hur står det till i ditt hjärnkontor? Du måste ju vara helt blåst.

Tror du en 18 årig ung tjej från Ukraina har valt att bli knullad av sjukt många random män?

Har hon alls kunnat få välja vad hon vill göra i livet? Lever hennes föräldrar eller har de blivit dödade i kriget. Har hon ens en familj?

Antagligen är hon djupt traumatiserad för det är inte känslomässigt möjligt att ta emot så många män. Hon var nyss ett barn och nu är hon helt känslomässigt avstängd. Hon kanske inte vet var hon ska ta vägen, vem hon ska ta kontakt med?

Föraktet för män som begår dessa övergrepp är stort.
__________________
Senast redigerad av Tissetiss 2025-08-15 kl. 08:56.
Citera
2025-08-15, 09:22
  #36
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Blatteman
har du ine sett unga ukrainskor utomlands.

Hon gjorde detta med absolu högsta sannolikhetfrivilligt.

Du bara snackar skit då du inte vet nåt om hur ukrainskor funkar.

Hur fungerar ukrainskor vs. andra kvinnor?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in