Citat:
Ursprungligen postat av
Engineer
Hur stora hotell talar vi om?
Är det bara ett mindre antal rum så är det bubbelpool nte lönsamt med bemannad reception om man inga har någon mer verksamhet tex resturang eller cafe som personen också jobbar med.
Stora hotell, hundra rum och mer har däremot alltid bemannad reception.
Har aldrig behövs Swisha någon men brukar förbetalda vid bokning. Brukar också läsa noga vad som gäller för check in, alla ställen som man ska kontakta boendet innan eller har väldigt litet tidsfönster (tex 15-18) går bort när jag väljer hotell.
Detta incheckningssätt är ju egentligen gammalt som gatan. Skillnaden idag är att man använder mer modern teknik vid incheckning - utcheckning. Nu bor jag mest på klassiska bemannade hotell och de flesta resor görs i tjänsten, men när jag checkar in brukar jag ofta fråga om det går att bara dumpa kortet/nyckeln i någon låda när man checkar ut. Hatar att stå i kö och hatar det ännu mer vid utcheckning för att någon omständlig idiot framför ska krångla. Vissa hotell kör även keyless och det är också smidigt.
Men egentligen så är "automatiserad" incheckning ingen nyhet. Tänk att du hyr en stuga på landet, ofta sitter nyckeln i dörren eller så ligger den i ett fack med en kod som du snurrar in för att öppna facket. Jag har varit med om alla möjliga konstiga rutiner vid obemannad incheckning, som att hämta nyckel i en mataffär, detta var i Ryssland. Hämtat nyckel i en gul lyktstolpe en gång, detta var i Georgien, även bara gått in i öppet rum några gånger. Detta är lite "old-times" lösningar men de förekommer och funkar utmärkt än idag. Har väl haft krångel några enstaka gånger, men det är längesedan nu.
Bokar man sin resa själv så använder jag gärna Booking.com eller liknande, även AirBNB funkar rätt okej. Innan man klickar sig igenom bokningen så kollar man rutinerna för incheckning. Jag är själv allergisk mot smala incheckningsfönster, typ 15-18, eller 17-19, flyger man så kan man ju fastna så jag vill kunna komma när som helst efter typ klockan 16.