Citat:
Ursprungligen postat av
slagskott
Gokväll.
Svampsäsongen är igång och jag sitter just nu med lantmäteriets, googlemaps och mymaps för att lägga in nya "fält" från min garmin gps och det tar lite tid.
Finns det något kartprogram där jag kan zooma in och förutom sätta waypoints också lägga in egna markeringar såsom stängda bommar och fyndigheter?
Vägar kan finnas utsatta men att de inte finns kvar längre. Upphyvlade och återplanterade. Det kan också finnas nya vägar som inte är utsatta ännu.
Kalhyggen kan tex vara utsatta men som nu kanske 30-40 år senare är en fullt utvecklad "helt normal" ungskog.
Lantmäteriet har väl svårt att hinna med kantänka. Men detta problemet är bra mycket större i tex monsunområdena i andra delar av världen, tex Indien, där långa sträckor av
vägar och hela sektioner av stora vägnät kan ha spolats bort helt.