2025-08-10, 18:14
  #1
Medlem
Nixters avatar
Det är numera ett etablerat samtalsämne i USA att Demokraterna fyller landet och sina "sanctuary cities" med illegala invandrare för att kunna stjäla kongressplatser och elektorsröster.

Översatt till svensk politik kan man dra parallellen att Socialdemokraterna under lång tid har drivit en massinvandringspolitik som förändrar befolkningssammansättningen – inte minst för att på sikt säkra ett väljarunderlag som gör att de kan behålla makten.

Frågan är: är det verkligen lagligt av S att genomföra en så omfattande demografisk förändring utan att folket först får säga sitt i en folkomröstning?

Debatten i USA har vänt sig emot Demokraterna https://x.com/RapidResponse47/status...brQIO5nIQ&s=19
Citera
2025-08-10, 18:21
  #2
Medlem
Vi har väl en demokrati med rösträtt i Sverige? Då lägger man sitt mandat till politikerna.
Citera
2025-08-10, 18:27
  #3
Medlem
Ja det är väl i princip bara invandrare som röstar på Socialdemokraterna men nej det är inte anledningen. Alla partier jobbar för att förstöra Sverige.
Citera
2025-08-10, 18:33
  #4
Medlem
Ja alla partier har rätt att välja, vi har inte direktdemokrati. Våra politiker tar beslut genom vår röst.
Citera
2025-08-10, 19:27
  #5
Medlem
Moderaterna under Reinfeldt verkade ju vara med på det tåget och jag ser ingen större förändring med SD i maktposition. Antagligen följer man dom långsiktiga riktlinjerna angående invandring oavsett hur skadligt det är för Sverige och den arma svenska befolkningen.
Citera
2025-08-10, 22:17
  #6
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 3055
Ja det är väl i princip bara invandrare som röstar på Socialdemokraterna men nej det är inte anledningen. Alla partier jobbar för att förstöra Sverige.

Japp! En grupp människors plan att förgöra europa.
Citera
2025-08-11, 11:10
  #7
Medlem
barkenarots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PatricHbg
Vi har väl en demokrati med rösträtt i Sverige?

Nej. De flesta svenskar fnyser åt 500-talets (fKr) Athen och geiter/ids inte ens lära sig vad demokrati är. Utan att en demokrati upprätthålls av någon nation (Sverige är inte ens en nationalstat) så urartar den direkt.

I vårt fall har vi republik med xenokratiska inslag. Du kan välja mellan Washington D.C., Bryssel, Rom, Ankara och Moskva för din qibla.


Citat:
Ursprungligen postat av PatricHbg
Då lägger man sitt mandat till politikerna.

I en demokrati sköts beslutsfattandet av vanliga människor. I en demokrati finns det inga politiker, om du inte räknar kungen som politiker.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in